BORSADA PARA KAZANMAK İÇİN 7 TAVSİYE

0
593

1-BORSANIN TEMEL YAPISINI KAVRAYIN

Para kazanmak için yatırım yapmaya karar verdiniz ve borsa alemine adım attınız.Yapmanız gereken ilk şey borsanın nasıl dinamiklerinin olduğunu bilip işleyişi anlamaktır.Borsadan nasıl para kazanılır sorusunun cevabı düşük fiyatlı hisse alıp yükseldiğinde satmaktır.Peki hisse neden düşer neden yükselir dediğimizde iş size düşüyor hisselerin hareketlerini ve işlemleri takip ederek yükselişleri-inişleri öngörmeniz gerekiyor.

2-EN ÇOK BİLDİĞİNİZ ALANA YATIRIM YAPIN

Günlük yükselişlere kapılıp hiç bilginizin olmadığı bir alana girmeyin.Kimya sektörünü biliyorsanız bu alanla ilgili hisseleri takip edin.Kimya sektörü dururken saat sektörüne adım attığınızda tüm kontrol sizden çıkmış olacaktır.Borsada ekseri suretle kayıplar işte bu nedenden kaynaklanır.Kısa giriş yapıp çıkma fikri daima size para kaybettirir.Az kazanın ama bildiğiniz işten kazanın.Öngörünüzün en kuvvetli olduğu alan bildiğiniz alandır.

3-UZUN VADELİ YATIRIM YAPIN

Hisselere yatırım yaparken kısa vadeli dalgalanmalar kar zarar açısından pek fikir vermez.Bir abda yükselip dip noktasına ulaşması mümkün olduğu gibi düştükten sonra kısa zamanda yükselmeyebilir.Araştırmalara bakacak olursak uzun vadeli yatırımların daima yüksek kazanç sağladığı tespit edilmiştir.Risk faktörünü daha kontrol edilebilir hale getirme ve temettü dağıtımı kar sağlamamızı sağlar.Kısa vadeli yatırımlarda bir anda düşmesinin verdiği panikle satış talimatı vermek gayet mümkündür.Bu hareketler çoğu zaman zararla sonuçlanır.

4-KENDİ FİKİRLERİNİZİ GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURUN

Borsa hisseleri konusunda tüyolar veren akıl yürüten binlerce kişiye denk geleceksiniz.Yatırım yapın kaçırmayın,kesin alın bu hisseyi gibi beyin fırtınası kişiler daima karşınıza çıkacak.Ama siz karar verme aşamasında daima kendi fikirlerinizi kullanın.Etraftan fikirleri alın danışın ama sonunda kendi düşünceniz ön planda olsun.Zamanında müdahale etme şansını ancak bu şekilde bulabilirsiniz.Daima kendinize güvenin.

5-HİSSELERİN HAREKETLERİNİ TAKİP EDİN

Hisselerin yükselmesini veya düşmesini takip etmeniz kar etmeniz için ilk şarttır.Ekonomik veriler piyasadaki hareketler sizin takibinizde olmalı.Yapacağınız yorumların sağlıklı olması buna bağlıdır.Verileri inceleyerek alacağınız pozisyon sonrası size karar verdirecek olan takip sisteminizdir.Fırsatlar karşınıza bir anda çıkmaz.Siz onu takip etmelisiniz.Standart oluşturarak takip ettiğiniz hisseler en çok kar edeceğiniz hisselerdir.

6-PARANIZIN BİR KISMINI KENARA AYIRIN

Takip ettiğiniz bir hisse olsun.Almaya karar verdiniz ama ne kadar hisse alacaksınız ?Bu aşamada paranızı dört eşit parçaya ayırıp buradan bir parçasını yatırıma ayırın.Kalan üç parça size acil destek için lazım olacaktır.Çünkü aldığınız hissedeki pozisyonlar değişebilir ve size acil para ihtiyacı olabilir.Uzun vadeli beklemek gerektiği bir zamanda para ihtiyacı olduğu için karınızdan vazgeçebilirsiniz.

7-İSTEDİĞİNİZ RAKAMLARA ULAŞINCA KENARA ÇEKİLİN.

Yatırım yaparken kendinizce kar oranları belirleyin.Bu kar oranına ulaşınca kenara çekilip yeni hedefler belirleyin.Esnek hedefler işinizi kolaylaştırır.Unutmayın borsayla inatlaşmak sizin zararınıza olur.

Yatırım yaparken sürekli “neden” sorusu ile attığınız adımları sorgulamalısınız. “Neden bu hisseyi alıyorum, neden bu seviyeden alıyorum veya satıyorum” tarzında sorgularla en doğru sonuca gidebilirsiniz. Bu şekilde riskinizi de minimum düzeyde tutabilir ve maksimum kazancı elde edebilirsiniz. Nasıl bir işletmenin vizyonu ve misyonu varsa, sizinde yatırım yaparken bir nedeniniz olmalıdır. Şanslı birisi olduğunuza inanıyor olabilirsiniz ama şansa göre işlem yapmayın. Yaptığınız işlemlerin mutlaka bir nedeni olmalıdır.

 

Yorumlar

yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here