Temmuz | 2018 | Borsa Rehberi
All for Joomla All for Webmasters

Aylık Arşiv: Temmuz 2018

2018 YILI SONU ENFLASYON BEKLENTİLERİ AÇIKLANDI

T.C.Merkez Bankası Başkanı Murat ÇETİNKAYA 2018 yıl sonu enflasyon beklentisi raporunu açıkladı.Daha önceden açıklanan % 8.4 enflasyon  seviyesi ciddi artış göstererek % 13,4 olarak yeniden belirlendi.Türk lirasındaki değer kaybı ve dolardaki yükseliş enflasyonu tetikleyen unsurlar.

FENERBAHÇE YANDEX ARAMALARINDAN NE KADAR PARA KAZANIYOR ?

  Yandex ve Fenerbahçe arasında imzalanan anlaşmayla masaüstü ve android browser uygulamalarında Fenerbahçe Yandex Tarayıcıyı kullanan taraftarlar her arama başına kulübe 0,003 Dolar kazandırıyor.Günde 10 arama yapan birisi yılda 55 lira para kazandırıyor.Yılda 1 milyon taraftar arama yaparsa eğer 55 milyon lira kasaya girmiş olacak.

İRAN KRİPTO PARA GELİŞTİRİYOR

İran’ın resmi haber ajansında çıkan haberde İran Teknoloji Bakanlığı yerli kripto para birimi geliştirdikleri açıkladı.İran’a uygulanan ambargoları ve yaptırımları aşmayı amaçlayan gelişim kripto dünyasının daha çok gelişeceğini bizlere göstermiş oldu. Geçen sene Venezüela yerli para birimi Petro’yu çıkarmış ama ABD ülkesinde bu para birimini yasaklamıştı.

FACEBOOK YILLIK KARI ARTTI AMA HİSSE SENETLERİ DÜŞTÜ

Facebook bu yılın ikinci çeyreğinde net karı % 31 artış gösterdi.Bu dönemdeki karı 5.11 milyar dolar seviyesine ulaştı. Aktif kullanıcı sayısı Haziran 2018 tarihinde 2 milyar 230 milyon oldu ve %11 artış gösterdi.Bu rakamların açıklanmasıyla Facebook hisseleri düşmeye başladı.Çünkü beklenti bu rakamların çok üstünde bekleniyordu.Beklentiler...

SASA HOLDİNG

Kamuyu aydınlatma platformuna yapılan açıklamada 2018 yılında başlayıp 2020 yılında tamamlanması öngörülen yatırım bedeli 220 milyon EURO olarak belirlendi.Bu yatırımın yıllık ciroya etkisi 510 milyon DOLAR olacak. Proje Bazlı Teşvik sisteminden faydalanacak 19 şirketten biri olan SASA holding 1.5 milyar TL teşvik alacak.

FİTCH YENİ TÜRKİYE RAPOR YAYINLADI – 25.07.2018

ABD para politikalarında sıkılaştırmayı daha erkene çekip hız vermesi durumunda doların gelişmekte olan ülke paraları karşısında değerinin artacağı öngörülüyor. Türk şirketleri dolar karşısında en hassas pozisyonda bulunuyor.Eğer bu senaryo gerçekleşirse TL’de değer kaybı,borçlanma maliyetlerinde artış ve ekonomik büyümenin durması en kötü senaryo olsa da maalesef...

MERKEZ BANKASI BÜYÜME-ENFLASYON ARASINDAKİ TERCİHİNİ BÜYÜMEDEN YANA KULLANDI.

Merkez Bankası Salı günü yapılan toplantı sonrası faizlerde artış kararı vermedi.Haftalık repo faizlerini % 17.75 seviyesinde sabit bıraktı.Böylece piyasa geneli tarafından beklenen 100 baz puan artışı yerine büyüme rakamlarına yöneldiğini belli etti.

DOLAR 4,6 SEVİYESİNE DÜŞEBİLİR

MERKEZ BANKASININ 24 TEMMUZ TARİHİNDE YAPACAĞI FAİZ ARTIRIMI SONRASI CİDDİ DÜŞÜŞ BEKLENİYOR.4,6 SEVİYESİNE GERİLEMESİ VE ALTIN FİYATLARININ 185 LİRAYA DÜŞMESİ EN OLASI RAKAMLAR.

MERKEZ BANKASI FAİZ ARTIRIMI YAPACAK MI ?

J.P.MORGAN T.C. MERKEZ BANKASININ 24 TEMMUZ’DA 125 BAZ PUAN FAİZ ARTIRIMI YAPACAĞINI VURGULADI.PİYASALAR 75 BAZ PUANLIK ARTIŞ İÇİN FİYATLANDI AMA MERKEZ BANKASI SON ÜÇ ARTIRIMDA OLDUĞU GİBİ FAİZİ DAHA YÜKSEK ŞEKİLDE ARTIRABİLİR. FAİZ ORANLARI BU ARTIRIMLA YÜZDE 19 SEVİYESİNDE OLACAK.

MERKEZ BANKASI DOLAR TAHMİNİNİ YAYINLADI

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası yılsonu dolar tahminini 4,7805 ‘ten 5,0592 TL olarak yükseltti.

Son Eklenenler

DOLAR 6.27 LİRAYA YÜKSELDİ.

CUMA GÜNÜ 6 LİRAYA KADAR GERİLEYEN DOLAR TEKRARDAN YÜKSELMEYE BAŞLADI.

DOLAR 5.89 SEVİYESİNE GERİLEDİ

12 Ağustosta 7.20 lirayı gören dolar 16.08 tarihi ve 8.46 saati itibariyle 5.89 seviyesine geriledi.

TÜRKİYE DOLAR BASKISINDAN NASIL KURTULUR ?

ABD’nin geçen hafta başında Ülkemize uygulamaya çalıştığı ekonomik yaptırımlar ve vergi artırımları sonrası 4.80 olan dolar 7.20 seviyesine kadar yükseldi.Zamanında bankacılık alanında yapılan çalışmalar,Merkez...

Free WordPress Themes, Free Android Games