SEÇİM SONRASI TL NE OLUR ?

0
336

Commerzbank: TL büyük bir ihtimalle pozitif bir başlangıç yapar

Commerzbank gelişen piyasalar kıdemli ekonomisti Tatha Ghose, e-posta notunda TL cinsinden varlıkların seçim sonrası seyrine ilişkin beklentilerini belirtti.

Ghose, “Türk varlık fiyatları, büyük ölçüde siyasi sürekliliğin ve görece istikrarlı hükümetin etkisiyle büyük bir ihtimalle pozitif bir başlangıç yapar.” dedi.

Buna karşın siyasi istikrarın TL için “ilaç” olmadığını ifade eden Ghose, “Merkez Bankası ve para politikasına yönelik riskler arttı.” diyerek görüş bildirdi.

Mizuho Securities: TL seçim belirsizliğinin kaybolmasıyla yükseliyor

Tokyo’da Mizuho Securities Co. baş Döviz stratejisti Kengo Suzuki, TL, seçim belirsizliğinin kaybolmasıyla birlikte yükseliyor.” dedi.

Suzuki, lirada geçtiğimiz ay kaydedilen önemli kaybın, yatırımcılar Türk ekonomisini ve hükümet politikasını değerlendirirken sıçrama için alan tanıdığını belirtti.

HSBC Bank: Enflasyona odaklanılırsa TL kayıplarının önemli kısmını geri alabilir

Aralarında Londra’da bulunan Murat Toprak’ın da bulunduğu HSBC Bank Plc. stratejistlerinin notunda, liranın olası seyrine dair değerlendirmede bulunuldu.

HSBC analistlerinin notunda, “Daha sürdürülebilir bir ekonomi politikası takip edilirse, daha sıkı para politikası ve mali görünüm ile büyümedense enflasyona daha fazla odaklanılırsa, TL sert kayıplarının önemli bir kısmını geri alabilir.” ifadesine yer verildi.

Daiwa Securities: TL’de yükseliş kısa vadeli olabilir

Tokyo’da Daiwa SB Investments Ltd. kıdemli fon yöneticisi Takeshi Yokouchi, TL’nin kısa vadeli destek bulabileceğinin altını çizdi; buna karşın TL’de yükselişin kısa vadeli olabileceği uyarısında bulundu.

Yokouchi, “TL, Erdoğan’ın zaferinin seçim belirsizliğini kaldırmasıyla TL kısa vadeli destek buluyor; fakat muhtemelen kısa vadeli olabilir.” dedi.

Enflasyonun zayıf lirayla hız kazandığını hatırlatan Yokouchi, cari açık ve gelişen piyasalara yönelik inatçı negatif algıya dikkat çekerek “Lira ve Türk varlıkları büyük bir ihtimalle herhangi bir satış dalgasına karşı en kırılganlar arasında bulunmayı sürdürecek.” dedi.

Yorumlar

yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here