KONUT KREDİSİ NASIL ALINIR ?

0
408

Kira ödemekten sıkıldınız ve bir eviniz olmasını istediniz.Peki yapmanız gerekenler nedir ?

Bu yazımızda son zamanların en çok merak edilen konularından biri olan konut kredilerini inceleyeceğiz.

İşe ilk önce evinizi beğenmekle başlıyorsunuz.Örneğin evinizin değeri 100.000 lira olsun bankanızın size vereceği kredi miktarı (% 80 olacağı için) 80.000 lira olacaktır.Yani sizin elinizde 20.000 lira peşinat olmak zorunludur.

Cebinizde 20.000 lira var ve evi almaya karar verdiniz.Bu aşamada ise ödeme planını dikkate almanız gerekmektedir.Aylık geliriniz 2000 lira ise ödeme miktarı olarak % 50 ‘yi geçmemesine dikkat edin.Bankaların sunduğu kredi faiz oranlarını karşılaştırın ve ödeme planlarını inceleyin.Maliyetin ne olduğunu mutlaka araştırın.Bu yazdıklarımızı daha bankaya hiç uğramadan göz önüne almalısınız.

Daha sonra size uygun kredi veren bankaya internet ortamından veya şubeden başvuru formu doldurarak konut kredisine başvuru yapabilirsiniz.Bu başvuru ön onaydır.Ön onay alındıktan sonra banka sizden bazı belgeler isteyecektir.

  • İkametgah belgesi
  • Nüfus cüzdanı
  • Konuta dair kat irtifakı veya mülkiyet tapusu
  • Gelir durumu belgesi

 

Ücretli olarak çalışıyorsanız; 1 aydan eski olmayan, maaşta haciz/kesinti olup olmadığına dair bilgileri ve işyeri sicil numarasını içeren gelir yazısı, 2 aydan eski olmayan bordro belgesi.

Serbest meslek sahibi ya da şirket ortağıysanız; Güncel vergi levhası ve yıllık gelir vergisi beyannamesi veya güncel işletme hesap özeti

Emekliyseniz; SGK’dan alınan emekli aylığı bildirim yazısı veya Emekli Sandığı’ndan emekli olunması durumunda emekli tanıtım kartı. Emekli kişi aynı zamanda çalışıyor ise, yukarıdaki belgelere ek olarak işyerinden alacağı bordro ya da gelir yazısı ile işveren tarafından SGK destek priminin ödendiğini gösterir belge.

Gelir durumunuzu ve evraklarınızı inceleyen banka, eğer tüm koşulları sağlıyor iseniz kredi işlemlerinizi başlatır.

 

Yorumlar

yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here