BORSA NEDİR ? BORSANIN YÜKSELMESİ NE ANLAMA GELİR ?ENDEKS NEDİR?

0
742
2

BELİRLİ KURALLARA GÖRE İŞLEYEN ,TALEP EDİLEN MALLARIN ALINIP SATILDIĞI PİYASAYA VERİLEN İSİM BORSADIR.HİSSE SENEDİ GİBİ DEĞERLİ EVRAKLARIN İŞLEM GÖRDÜĞÜ PİYASAYA “MENKUL KIYMETLER BORSASI” DENİR.

BORSADA Kİ HİSSE SENEDİNİN FİYATLANDIRMASINDA SATICI ARZI VE ALICI TALEBİ KARŞILIKLI ROL OYNAR.OLUŞAN DENGEYE GÖRE FİYAT AŞAĞI YA DA YUKARI HAREKET EDER.TABİ BU ROL BELİRLİ KANUNLARLA DÜZENLENMİŞTİR.SERMAYE PİYASA KURULU TARAFINDAN DENETLENİR.

ENDEKS NEDİR?

BORSADA İŞLEM GÖREN BELİRLİ ÖZELLİKLERE GÖRE SIINIFLANDIRILMASI SONUCU ORTAYA ÇIKAN VERİLER GRUBUDUR.GIDA İLE UĞRAŞAN FİRMALARIN OLUŞTURDUĞU TOPLULUK “XGIDA” OLARAK ENDEKSLENMİŞTİR.

BORSANIN DÜŞMESİ NE DEMEKTİR?

BORSA İSTANBULDA YER ALAN EN POPÜLER 100 FİRMANIN VERİLERİ TOPLAM BİR ENDEKS OLUŞTURUR.BORSA DÜŞTÜ DENİLDİĞİ ZAMAN TOPLAM ENDEKSTE AŞAĞI DOĞRU HAREKET VAR DEMEKTİR.HİSSE SENETLERİNİN ELDEN ÇIKARILMASI VEYA OLUMSUZ EKONOMİK VERİLER BU ENDEKSİ AŞAĞI ÇEKER.

HİSSE SENEDİ NE DEMEKTİR?

HALKA ARZ EDİLEN ŞİRKETİN ORTAKLARININ SAHİP OLDUĞU SERMAYE PAYINI GÖSTEREN EVRAKTIR.

ÖRNEĞİN BİR ŞİRKETİN PİYASAYA ARZ EDİLEN 100 HİSSESİ OLSUN SİZ 10 ADET ŞİRKET HİSSESİ ALMIŞSANIZ BU ŞİRKETİN %10 ORTAĞISINIZ DEMEKTİR.

Yorumlar

yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here