Türkiye’nin kredi notu negatif kaldı

0
487
basliksiz-1-28

Son zamanlarda dövizin ülke parası karşısındaki hızlı artışı Türkiye için gerek ülke içerisindeki gerekse de ülke dışındaki yatırımları olumsuz yönde etkilemiştir. Bu değer düşüklüğü yalnızca mevcut yatırımları etkilememiş aynı zamanda gelecek yurtdışı yatırımlarını da olumsuz yönde etkilemiştir. Peki neden döviz sürekli artma eğilimine girdi ? S&P’den yapılan açıklamada, Türkiye’nin yabancı para cinsinden kredi notu “BB”, yerli para cinsinden notu da “BB+” seviyesinde teyit edilirken, ülkenin not görünümünün “negatif” olduğu bildirildi.

Geçen senenin temmuz ayındaki darbe girişimine rağmen, Türkiye ekonomisinin güçlü mali hareketiyle darbe girişimine olumlu tepki verdiğinin vurgulandığı açıklamada, enflasyon baskılarının yatışması durumunda Türkiye’nin görünümünün “durağana” revize edilebileceğinin altı çizildi.

“TÜRKİYE EKONOMİK VE FİNANSAL GÜCÜNÜ KAYBEDEBİLİR”

Öte yandan, açıklamada, Türkiye’de para politikalarının enflasyon ve döviz baskılarını durdurmakta yetersiz kalması durumunda, ülkenin ekonomik ve finansal istikrar gücünü kaybedebileceği hakkında uyarıda bulunuldu.

YATIRIMLARIN ÇOĞU KAMU İNŞAATI ALANINDA

Özel sektörde ABD dolarının yaygın kullanılmasının zayıf Türk Lirası’nın ekonomiye olan faydasını sınırlandırdığına dikkat çekilen açıklamada, 2017’nin ilk yarısında Türkiye’de yatırımların hızla arttığı, bu yatırımların çoğunun kamu inşaat alanında kaydedildiği belirtildi.

Yorumlar

yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here