Arabanız İçin Yaptırmanız Gereken Sigortalar

1
927
1

Eğer bir araç almayı düşünüyorsanız ilk aklınıza gelen şey yaptırılması gereken sigortalardır. Özellikle tabi tutulan bir sigorta var mı ya da gelecek açısından bir tehlikeli durumda kaldığınızda ne tür işlemler size faydalı olabilir gibi konular merak edilmektedir.

Zorunlu Trafik Sigortası:

Türkiye’de her araç sahibinin zorunlu olarak yaptırması gereken sigortadır ‘zorunlu trafik sigortası’dır. Bu sigorta olmadan trafiğe çıkmanız yasaktır, çıkıldığı takdirde  ise araç trafikten men edilerek araç sahibine gerekli ceza kesilmektedir. Zorunlu trafik sigortasında bilinmesi gereken en önemli şey; olası bir kazada bu sigortanın karşıdaki aracın hasarını ve maddi kaybını karşılamasıdır. Bu aracın hasarı, araçta herhangi bir yaralı olduysa hastane masrafları ya da kazada ölenler varsa ailenin maddi kaybı göz önünde bulundurularak karşılığı hesaplanmaktadır. Zorunlu trafik sigortası sadece ülkemiz sınırları içinde oluşan kazalarda hasarı karşılamakta ve yurtdışında işlem yapmamaktadır. Her yıl devlet tarafından belirlenen ücretlerle birlikte zorunlu trafik sigortası ücreti değişmekte ve araca göre değişiklik göstermektedir. Ancak birçok sigorta şirketi uygun paketler halinde ödeme seçenekleri sunmaktadır.

Zorunlu trafik sigortası ile ilgili daha detaylı bilgi için: https://www.borsarehberi.info/2017/10/zorunlu-trafik-sigortasinin-kapsami-nedir.html

Kasko Sigortası:

Zorunlu trafik sigortası ile birlikte tamamlayıcı olan Kasko Sigortası kendi aracınızın maddi hasarlarını gözetmekte ve araç ile birlikte içindeki kişileri korumaktadır. Zorunlu değil isteğe bağlı olarak yapılan bir sigorta olmasının yanı sıra sigorta şirketleri tarafında zorunlu trafik sigortası ile birlikte uygun ödeme planları sunulmaktadır. Bu da araç sahiplerine avantaj sağlamaktadır. Kasko sigortası farklı teminat türlerinde satışa sunulmaktadır. Tam, Dar ya da genişletilmiş kasko ile sadece kasko teminatı satın alabilirsiniz. Bu kasko türleri içeriği değişkenlik göstermekte ve karşıladıkları hasarların oranları farklılaşmaktadır.

Kasko sigortasında kazalar, duran araç üstüne cisim çarpması, çalınma, yanma gibi birçok hasar karşılanmaktadır. Ancak bu unsurlar kasko türlerine göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Ayrıca Kasko sigortasında hasarsızlık indirimi de bulunmaktadır. Bu indirim belli bir standarta bağlı kalmaksızın iyi şoför olanların ve kazasız kasko sigortası yenilemek isteyenlerin yararlandığı bir avantajdır.

Kasko sigortası da ek teminat yapılmadığı müddetçe tıpkı zorunlu trafik sigortası gibi sadece ülkemizde geçerlilik göstermektedir. Ancak ek hizmetler alınabilmekte ve yurtdışı imkanı da olabilmektedir.

Yorumlar

yorum

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here