Havale Nedir ? Nasıl Yapılır ?

0
715
Arefe-günü-bugün-bankalar-kaça-kadar-açık

 

En eski anlamıyla havale; göndericinin  muhatap (banka) aracılığı ile lehdar (alıcı)’ a para transfer ettiği 3 farklı tarafı bulunan bir ödeme şeklidir.  Günümüzde havale, göndericinin kendi bankasıyla ile aynı bankada hesabı bulunan lehdarın hesabına yaptığı para transferini ifade etmektedir. Yani göndericinin hesaben ya da nakden belli meblağı A Bankası aracılığıyla hesabı yine A Bankasında olan lehdara transfer etmesidir. Bu transfer işleminde göndericinin ve lehdarın bankası aynı olduğundan sadece ilgili bankanın sistemi kullanılmakta, başka bankalar devreye girmemektedir. Ek olarak sizin de kendinize ait iki hesabınız varsa ilgili bankanın uygulaması üzerinden koloyca havale işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

 

İş Bankası Cebe Havale

Havale İşleminizi Nasıl Yapabilirsiniz?

Hem alıcının hem de sizin hesaplarınız aynı bankada bulunuyorsa havale işlemi yapabilirsiniz. Aynı bankadan aynı banka içinde yapılan havale işlemlerinden bankalara göre değişebilse de genellikle ücret alınmaz.

Havale işlemleri bankanızın; şubelerinden, ATM’lerinden, internet ve telefon bankacılığı kanalları yoluyla yapılabilir. Havale ile para transferi yapmak için parayı göndermek istediğiniz alıcının IBAN veya Şube ve Hesap Numaralarına ihtiyacınız olacak.

IBAN ile para transfer işlemi yapmak için; alıcının IBAN numarası ve Adı Soyadı bilgilerini bilmeniz yeterli.

Hesap numarası ile para transfer işlemi yapmak için; alıcının adı soyadı, banka adı, şube numarası ve hesap numarası bilgilerini bilmeniz yeterli.

Şubeden havale yapacaksınız, yukarıdaki alıcı bilgilerinden herhangi birini banka yetkilisine vermeniz yeterlidir. Bankanızın ATM, internet şube, mobil uygulama veya telefon bankacılığından havale yapacaksanız; karşınıza gelecek seçeneklerden para aktarma, para gönderme veya para transfer opsiyonunu seçmelisiniz. Daha sonra IBAN veya hesap numarası ile gönderme tercihinizden herhangi birini seçerek istenilen bilgileri girmelisiniz. Bu işlemlerin ardından göndermek istediğiniz tutar alıcı tarafa 1 dakikadan daha kısa sürede ulaşacak ve havale işleminiz de tamamlanacaktır.

Havale ile Gönderdiğiniz Para Alıcının Hesabına Ne Zaman Geçer?

Teknolojinin gelişmesi, bilgisayar ve internet kullanımının yaygınlaşmasıyla, havalenin alıcıya ulaşmasının saatler, hatta kimi kez bir kaç gün aldığı dönem bir hayli eskide kalmıştır. Teknolojinin özellikle bilgisayar teknolojisinin en etkin kullanıldığı sektörlerden biri olan bankacılık sektöründe para transfer işlemleri artık çok kısa süre içinde gerçekleştirilebilmektedir. Özellikle havale işlemlerinde sadece tek bir bankanın işleme dahil olması nedeniyle, göndericinin transfer etmek istediği meblağ dakikalar içinde alıcının hesabına geçebilmektedir.

Kredi Kartı Aidatı Almayan Bankalar


Yorumlar

yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here