Bitcoin Hakkında Bilinmeyenler ve Blockchain Mantığı

3
1205
altcoins

ve Paranın Geleceği
Hünerli veri tabanı teknolojisi yeni bir finansal dönem başlatıyor. Sigorta şirketleri ve bankalar bunu dijital finansal işlemleri güvenli hale getirmek için kullanmak istiyor.

Teknoloji dünyasında birçok az bilinen yeni trend var, örneğin sanal gerçeklik veya kendi kendini süren arabalar gibi. Böylesi bir az bilinen IT devrimi Blockchain tarafından gerçekleşiyor ve programı adını duyuruyor: Programda basit bir blok zincirinden ibaret bir veri tabanı var ve işlemleri değiştirmeden kaydedip tüm üyelerin görebileceği bir halde saklıyor. Dünya ekonomi forumunun son araştırması Blockchaini’i gelecekteki finansal alt yapının temel parçası olarak görüyor. Uzmanlar gelecek yıl her beş bankadan dördünün bu yazılımı test etmesini bekliyorlar.

Blockchain kelimenin tam anlamıyla sıfırdan doğmuş bir fikrin ürünü: Satoshi Nakamoto adlı biri 2008’de bir şifreli para birimi olan Bitcoin’i tarif etti ve ortaya çıkardı. Sonradan ortaya çıktı ki, Satoshi Nakamoto sahte bir isimli ve şu ana dek kimse bunun arkasındaki gerçek kişiyi bulabilmiş değil. Bitcoin’de kullanılan veri tabanı ilk blockchain’di.

Bu yeni teknolojinin avantajı: Blockchain dağıtılmış bir veri tabanı ile çalışıyor. Burada her şeyi kaydeden bir merkezi sunucu yok. Ayrıca bir para biriminde olması beklenen merkezi bir idare de Bitcoin’de mevcut değil; herhangi bir devlet veya şirket bunun sahibi değil. Bunun yerine Blockchain bir çok bilgisayara dağıtılmış durumda ve şifreleme teknolojisinin güvenliğine dayanıyor. Bitcoin’de, her üyede Blockchain’in bir kopyası var ve bu tüm işlemleri kayıt altına alıyor. Bankaların ve sigorta şirketlerinin Blockchain versinyonu Bitcoin üyesi tarafından finansal işlemlerde yer alan finans şirketlerininki ile değiştiriliyor. Burada her bankanın her müşterisinin aynı haklara sahip olduğunu belirtelim; yani Blockchain aynı anda kimseye ait değil ve herkese ait. Ana bileşen veri tabanının güvenliği için önem taşıyor. Kullanıcılar tarafından değiştirilemiyor veya hacklenemiyor. Veri tabanının bütünlüğü ancak bir hacker üyelerin yarısından fazlasını hacklemeyi başarabilirse tehlikeye düşebilir.

İstismar edilemez ve şeffaf
Blockchain, her türlü işlemi gerçekleştirebilen ve istismar edilemez bir muhasebeciye benzetilebilir. Nakit para işlemleri sadece bir örnek, bir diğeri akıllı sözleşmeler. Burada bilgisayarlar müzakere aşamasında devreye giriyorlar, şartları kontrol ediyorlar ve otomatik olarak klozlar ekleyebiliyor. Veri tabanı işlemlerin hesabı tutulabilir şekilde kaydedileceği ve güvenli şekilde gerçekleşeceği her alanda kullanıma hazır.

Blockchain in en önemli özelliği şeffaflığı. “Madenci” adı verilen kişiler tarafından devamlı kontrol ediliyor. Bunlar, yazılımları her işlemi, blok blok kontrol eden ve doğruluğunu teyit eden kullanıcılar. Bir blok onaylandığında, sonuç dijital olarak Blockchain’e kaydediliyor. Gerçekte, Bitcoin gibi bir olgunun Blockchain’e dahil olması çok da pahalı değil: Sadece PC için bir yazılım veya bir uygulama gerekiyor. Şifrelenmiş bir çift anahtar her kullanıcı için Blockchain yazılımı tarafından oluşturuluyor. Bu anahtarlardan biri özel biri ise açık bir anahtar oluyor. Açık anahtarı her kullanıcı görebilirken, özel anahtar gizli kalıyor.

Bir kullanıcının Blockchain’deki her işlemi bir özel anahtar ile imzalanıyor. Eğer kullanıcı A kullanıcı B’ye para aktarmak isterse, A işlemi B’nin açık anahtarına kendi özel anahtarı ile birlikte imzalaması için aktarıyor. Kullanıcı B, Anın açık anahtarının yardımı ile, işlemi gerçekten A’nın gerçekleştirmek istediğinden emin olabiliyor. Daha ötesinde kontrol Blockchain tarafından gerçekleşiyor, doğru ifade ile diğer kullanıcılar tarafından. Efektifliği sağlamak adına, veri tabanında birden çok işlem tek bir blokta toplanıyor. Bu nedenle yeni bloklar sürekli oluşuyor ve veri tabanı sürekli büyüyor. Fakat yeni bloklar bir merkezden oluşturulmuyor. Yeni blok üretimi (madencilik) bekleyen işlemlerin onaylanmasından ibaret.

Her blok bir Hash fonksiyonu tarafından gönderildiğinde aynı sonucu vermeli, örneğin, belli sayıda sıfır ile başlamalı. Madenciler bu uygun blokları arıyorlar. Fakat yeni block sadece işlemi değil ayrıca ana blokların Hash değerini de içeriyor ve dijital olarak da imzalanmış oluyor.

Blochchainli gelecek
Blockchain gelecekteki dijital projeler için sadece bankalar açısından enteresan değil.. Avustralya bunu dijital ortamda oy verme işlemi için kullanmak istiyor. Hazır olana kadar, geliştirmeye olan ihtiyaç bitmez: Şu anda, Bitcoin için “Full Node” adı verilen herkes yaklaşık 100 GB Blockchain verisi indirmeli ve işlem yaklaşık on dakika sürüyor, bu çok fazla. Blockchain bankacılık işlemlerini nihayet ucuzlatır mı? Bankalar için evet. Bu anlamda kullanıcılara faydası olur mu? Bu konuda şüphelerimiz var.

Yorumlar

yorum

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here