Türkiye’ de Ar-Ge Harcamalarının Görünümü

4
685
arge 1

Bu çalışmada, Türkiye’de Araştırma ve Geliştirme (Ar-Ge) harcamalarının genel görünümü; (1) Toplam Ar-Ge Harcamaları, (2) Merkezi Yönetim Ar-Ge harcamaları başlıklarında değerlendiriliyor. gsyh

●Ar-Ge: Ar-Ge; kültür, insan ve toplumun bilgisinden oluşan bilgi dağarcığının artırılması ve bunun yeni süreç, sistem ve uygulamalar tasarlamak üzere kullanılması için sistematik bir temelde yürütülen yaratıcı çalışmaları, çevre uyumlu ürün tasarımı veya yazılım faaliyetleri ile alanında bilimsel ve teknolojik gelişme sağlayan, bilimsel ve teknolojik bir belirsizliğe odaklanan, çıktıları özgün, deneysel, bilimsel ve teknik içerik taşıyan faaliyetleri ifade eder.

Yapay Piyasa – Yapay Fiyat Nedir?

●Toplam Ar-Ge Harcamaları: Ar-Ge faaliyetleri kapsamında kamu kuruluşları, vakıf üniversiteleri ve ticari kesim anket sonuçları ile devlet üniversitelerinin bütçe ve personel dökümlerine dayalı olarak yapılan hesaplamalara göre, Türkiye’de gayrisafi yurtiçi Ar-Ge harcaması, 2015 yılında geçen yıla göre %17 artarak 20,6 milyar TL’ye ulaştı.

Bitcoin Rekor Kırmaya Devam Ediyor

●Toplam Ar-Ge Harcamaları/GSYH: Bir önceki yıl %1,01 olan gayrisafi yurtiçi Ar-Ge harcamasının toplam GSYH’ya oranı, 2015 yılında %1,06’ya yükseldi.

●Seçilmiş ülkeler bazında karşılaştırma yapıldığında, teknoloji ağırlıklı üretim yapan ülkelerin Ar-Ge harcaması/GSYH oranlarının görece yüksek olduğu görülüyor.

Arge

 

Yorumlar

yorum

4 YORUMLAR

  1. Ülkemizdeki Ar-Ge çalışmalarına verilen değer dünya standartlarına çıkmadığı sürece hiçbir alanda başarılı olmamız mümkün görünmüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here