Rüzgar enerjisi “YEKA” projesi Türkiye’ye ne kazandıracak?

0
1119
yeka 3

Enerji ülke istihdamında ve bütçe açıklarında oldukça önemli bir alana sahiptir.  Ülkemiz için ise hayati derece  önem arz etmektedir bu safi getirisi yüksek olan alanda dışa bağımlılığı azaltmak için Türkiye atağa geçti.

Rüzgar Enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihalesi için teklifler alındı. Teklif edenlerin 4′ ü Almanlardan oluşmak üzere dünyada ilk 10’da yer alan şirketlerin de aralarında bulunduğu 8 konsorsiyum teklif verdi.

Kazanan konsorsiyum, Kayseri – Niğde, Sivas, Edirne-Kırklareli-Tekirdağ, Ankara-Çankırı-Kırıkkale, Bilecik-Kütahya, Eskişehir olarak belirlenen 5 ayrı bölgede 1000 MW’ lık kapasiteyi devreye alacak.

Rüzgar YEKA ihalesini kazananın, 1 milyar doların üzerinde rüzgar tesisi yatırımı yapacak. Bu projeyle kurulacak santrallerin işletmeye girmesiyle her yıl asgari 3 milyar kilovatsaat elektrik enerjisi üretilecek ve yaklaşık 1,1 milyon evin yıllık elektrik ihtiyacı rüzgardan karşılanacak.

YEKA ( Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları ) Nedir?

Aynı zamanda, kurulacak rüzgar tesisleri sayesinde yıllık ortalama 1,5 milyon ton karbon emisyon azaltımı sağlanmış olacak.

Proje kapsamında yaklaşık olarak Türkiye’nin en büyük barajı olan  Keban Barajı’nda üretilen enerji kadar rüzgar enerjisi üretilecek. Proje her ne kadar yabancı yatırımı ile canlanacak olsa da tesisin % 65′ i yerli üretim olmak zorunda. Bu oldukça önemli bir nokta çünkü bugüne kadar yapılan rüzgar enerjisi projelerinde tesislerin tamamı yabancı üretimden oluşmaktaydı.

Keza rüzgar türbinleri kule, kanat ve rotor denilen üç ana kısımdan oluşuyor. Bu kısımların her biri yüzlerce, binlerce farklı parçanın bir araya getirilmesiyle ortaya çıkarılıyor. YEKA ihalesi, işte bu binlerce farklı parçayı uluslararası standartta üretecek yerli işletmeleri gerekli kılıyor. Daha önce üretimi olmayan bir üretim alanı doğacak ki bu durum yalnızca yapılacak tesis için değil ihracat için de büyük bir alan yaratacak.

YEKA ihalesine dünya devlerinden teklif

 

 

Yorumlar

yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here