” KOSGEB KREDİSİ ” Nasıl Alınır ?

0
587
kosgeb

İlk kez iş kurmayı düşünüyor ya da uzun süredir aklınızda olan bir iş planını hayata geçirmek istiyorsanız ve bunun için yeterli sermayenin yoksa KOSGEB(Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme İdaresi Başkanlığı’nın )’ i bir denemelsiniz. Kendine has bir tüzel kişiliği olan KOSGEB; 20 Nisan 1990 tarihinde kurulan ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı olan bir kuruluş.

Sermaye artırımı ve temettü dağıtımı

KOSGEB’in amacı ülkemizde yer alan Kobi’lerin ihracat kapasitelerin geliştirilmesini, Kobi’lerin rekabet piyasasındaki güç ve konumunun arttırılmasını, girişimcilik ruhunun desteklenmesini ve Kobi’lerin dünya pazarındaki rekabete de katılabilmesini hedefleyen kurumu ifade ediyor.

KOSGEB kredisi nasıl alınır? 

Bu noktada krediden yararlanmak isteyen kişinin bir girişimci mi yoksa hali hazırda bir Kobi mi olduğu önem arz ediyor, diyebiliriz.

Kosgeb’e kendi işinizi kurmak için ilk kez başvuracaksanız; KOSGEB hibelerinin yanı sıra kredilerinden de yararlanabiliyorsunuz.

Halihazırda bir Kobi iseniz; bu durumda özel bankalardan alacağınız kredilerin faiz gibi birtakım masraflarının karşılanması adına Kosgeb’e başvurabiliyorsunuz. Yani KOSGEB;  Kobi’lerin ar-ge çalışmalarına ve kurumsallaşma faaliyetlerine destek sağlayan, onların ekonomik kalkınmadaki paylarını yükseltmek isteyen bir misyon üstleniyor.

İhtiyaç Kredisi İçin Kredi Notunun Kaç Olması Gerekir?

KOSGEB’e Nasıl Başvurulur

  1. BİREYSEL BAŞVURU

Bireysel olarak KOSGEB kredisi ya da hibe desteği almak isteyenlerin öncelikle 70 saat süren bir uygulamalı girişimcilik eğitimi alması gerekiyor. Eğitimlerin ne zaman olacağını ise www.kosgeb.gov.tr adresi üzerinden takip edebiliyorsunuz. Uygulamalı girişimcilik eğitimini tamamlayan bireysel katılımcılar, eğitimin ardından girişimcilik sertifikasını almaya hak kazanıyor. Tüm bu işlemlerden sonra KOSGEB tarafından onaylanma ihtimali yüksek olan bir iş planı hazırlamak var.

Kredi Alabilmek için Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekli

Hazırladığınız iş planı, KOSGEB tarafından kabul edildiğinde Kosgeb hibe ya da kredilerinden yararlanabiliyorsunuz. Ancak, KOSGEB destek kredisi ve hibelerini alabilmeniz için iş planınızın konusunun ve işe atılacağınız sektörün KOSGEB kapsamında olması gerekiyor. İş planınızın ise yenilikçi, katma değeri yüksek ve teknolojinin kullanıldığı bir plan olması şart.  İş planınız kabul edildiğinde de KOSGEB veri tabanına işletmenizi kayıt ettiriyorsunuz.

Borsada Seans Nedir?

  1. KOBİ BAŞVURUSU

KOSGEB kredibaşvurusunda bulunmak isteyen Kobi’lerin KOSGEB ana sayfasında bulunan E-Kobi menüsünden öncelikle veritabanına kayıt olması gerekiyor.

E-KOBİ menüsünden ‘KOSGEB’e ilk başvuru’ seçeneğini tıkladığınızda KOSGEB veri tabanına kayıt olmuş oluyorsunuz. Sonra ise bir Kobi olduğunuzu kanıtlamak için  Kobi beyannamesini doldurmanız gerekiyor.

Doldurduğunuz beyanname KOSGEB uzmanlarınca kabul edildiğinde dilediğiniz hibe, kredi ve desteklere başvurma şansına sahip oluyorsunuz.

Kısacası KOSGEB tarafından zorunlu tutulan birtakım işlemleri sırasıyla ve başarılı bir şekilde tamamladığınızda KOSGEB hibe ve kredilerinden yararlanabilmek için önünüzde hiçbir engel kalmamış oluyor.

Pay Piyasası Nedir?

 

Yorumlar

yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here