İpotekli İhtiyaç Kredisi, Bireysel Finansman Kredisi (BFK) Nedir?

0
593
ipotekli-borc-senedi-nedir_510117

İpotekli ihtiyaç kredisi ile bireysel finansman kredisi (BFK) aynı anlama gelmektedir.İhtiyaç kredilerinde bankalardan çekilebilecek en yüksek farklılık gösterir ve bu farklılık maaşınıza veyahut elinizdeki sermayeye göre değişkenlik gösterir. İpotekli ihtiyaç kredisi diğer ismiyle bireysel finansman kredisi (BFK) yüksek miktara olanak sağlamakla beraber uzun vadeli olması yönünden de tüketiciler tarafından oldukça sık tercih edilmektedir. İpotekli ihtiyaç kredisi kullanmak için örneğin eviniz varsa ve evinizi kredi için ipotek ettirme fikriniz varsa ve sizde bir çekingenlik uyandırmıyorsa bu fikir ihtiyaç kredisi almaktansa daha da avantajlı olarak bankaya borçlanmanıza imkan tanımaktadır ancak bu borç için bir plan yapmanız sizin lehinize bir durum olacaktır. Avantajlarına bakacak olursak;

İhtiyaç Kredisi İçin Kredi Notunun Kaç Olması Gerekir?

  1. Konut kredisi için yeterli peşinatı sağlamamanız durumunda bireysel finansman kredisi kullanmak sizin için uygun olabilir.
  2. faklı bankalara olan borçlarınızı tek bir ödeme aracıyla planlı bir şekilde ödeyebilirsiniz.
  3. Eğer yüksek miktarda kredi ihtiyacınız varsa ve standart bir ihtiyaç kredisinin sağlayacağı miktar yeterli gelmiyorsa ipotekli ihtiyaç kredisi diğer adıyla bireysel finansman kredisi kullanmak sizin için uygun olabilir.
  4. Bireysel ihtiyaç kredinizi uzun vadede ve daha düşük taksitler şeklinde ödemek istiyorsanız bireysel finansman kredisi kullanmak sizin için uygun olabilir.
  5. Konut kredisi ödemelerinizi yaparken ödemede zorluk yaşadığınızda ve bu aksatmak mecburiyetinde kaldığınızda ipotekli ihtiyaç kredisi kullanmak sizin için uygun olabilir.

İhtiyaç Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tabi ki her kredide olduğu gibi bu kredi türünün de riskleri bulunmaktadır. Borcunuzu ödeyememeniz durumunda ipoteğinize el konulacaktır.  Örneğin evinizin normal koşullarda 300.000 TL değerinde olduğunu varsayalım. Bu durumda bankanın en iyi ihtimalle size vereceği miktar maksimum 230.000 TL olacaktır. Genellikle bankalar mülk değerinin %50 sinden fazlasını tüketiciye vermemektedir. Az rastlanan bir durum olsa da bankalar bazen faizleri düşük olarak düşünülürse %75 oranlarında size  sunulabilir.

 

Yorumlar

yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here