İdari Takip ve Kanuni Takip Nedir?

0
602
idari 1

İdari Takip Nasıl Olur?

Bankalar alacaklarını düzenli olarak takip etmekle kredi ödemelerinin düzenli olmasını sağlamaya çalışır. Kredi kartı kullanıyorsanız kredi kartınız ile yaptığınız alışveriş harcamalarınız da o ayın kendi ekstresine yansımaya başlar. Ekstrenin kesim tarihinden sonraki 10 gün içinde ödemelerinizi yapmanız beklenmektedir.

Kredili mevduat hesaplarında ise kredili mevduat hesabınızdan harcama yaptıysanız kullandığınız limit oranı kadar günlük olarak faiz işlemeye başlar. Bu faiz oranlarını da her ayın belirli günlerinde düzenli olarak ödemeniz gerekmektedir. ödeme gecikmelerinde ise ilk önce kredi notu düşer.

Gecikme süreniz iki aya kadar ulaştı ise ve bu süreden sonra ödeme yaparsanız yine kredi notunuzda eksi puanlar alırsanız, 90 günlük süreyi aştıktan sonra bankalar sizin hakkınızda idari takip işlemini başlatırlar. İdari takip işlemi başladığı zaman bankalar sizinle görüşme düzenlemek isterler.

Borcunuzu yeniden yapılandırmak için talep edilen bu görüşme 12 aylık süreçlere yayılır. Borcunuzu böylelikle bankalara 12 aya bölerek ödemeye başlayabilirsiniz. Fakat 12 aylık süreçlerde dikkat etmeniz gereken nokta borcunuzun üzerine faizin de eklenecek olmasıdır. Faizler standart kredi faizlerinden biraz daha yüksek olarak uygulanır. İdari takip süreci aslında daha fazla kazanç kaybetmenize yol açabilir.

İpotekli İhtiyaç Kredisi veren 5 Banka önerisi

Kanuni Takip Nedir?

90 günlük ödeme sürecini geçirdiyseniz idari takip seçeneği sunmak istemeyen bankalar sizlere doğrudan 7 günlük süreç içerisinde borcunuzun tamamını ödemenizi söylerler. Bu 7 günlük süreç içerisinde borcunuzu ödemezseniz hakkınızda kanuni takip işlemleri yasal olarak başlatılır.

Kanuni işlem takibi başlatıldığı zaman bankalar ve bağlı oldukları avukatları borcunuza karşılık olarak haciz işlemini başlatırlar. Haciz işlemi aşamasında bankalar borcunuzu hukuki yollardan haciz ve icra yöntemi ile tahsil etmek isterler. Her iki durumda da zarara uğramanız muhtemel görünüyor.

https://www.borsarehberi.info/wp-admin/post.php?post=2999&action=edit

https://www.borsarehberi.info/wp-admin/post.php?post=2999&action=edit

Yorumlar

yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here