Temettü Dağıtımı İle İlgili kısa Bir Bakış

0
645
1

 

Öncelikle temettü nedir ?

Bir diğer anlamı Kar payı olan temettü, şirket ortaklarının bir dönem içinde işletmenin elde ettiği kardan pay hakkı alma anlamına gelir. Hisse senedinin en önemli haklarından biri olan temettü her ortağın sahip olduğu pay oranına dağıtılır. Bir şirkette ortaklığa sahip olduğunuz anda o günden itibaren kar payı alma hakkı kazanıyorsunuz, kar payı dağıtım tarihine kadar aldığınız her hisse senedi buna dahildir.

Peki temettü dağıtımı nedir ?

292

Şirketin yıllık net dönem darından vergiler ve diğer ödemelerin çıkarılması sonucunda kalan kısmın en az % 20’ sini dağıtması, temettü dağıtımı anlamına gelmektedir. Bu anlam özellikle yatırımcılar için kendileri için en güvenli yatırımı yapabilmek için aradıkları özelliklerdendir. Bir şirketin kar dağıtımı ne kadar yüksekse hisse senetleri dağıtımı alan yatırımcı sayısı o kadar yüksek olur.

Temettü dağıtımı nakit veya hisse senedi şeklinde dağıtılabilmektedir. Ayrıca bu miktarı bilebilmek içinde toplam hisse senedinin elinizdeki hisse sayısına bölümü size düşecek kar oranını vermektedir.

Temettü dağıtımı yapıldıktan sonra hisse senetlerinin değeri ne olur ?

Bir şirket kar payı dağıtımı yaptıktan sonra aynı oranda düşer. Ancak kar payı dağıtımı yatırımcılara güven verir. Kar payı dağıtımından sonra şirkete güven duyan yatırımcılar genelde şirketten hisse senedi almayı tercih edebilirler. Böyle bir durumda da yatırımcıların hisse senedi alması hisse senetlerinin fiyatını yükseltir.

 

Yorumlar

yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here