Parite Nedir ? Çeşitleri Neler ?

0
656
parite-nedir-cesitleri-nelerdir[1]

Parite bir ülkenin para birimin başka bir ülke para birimi karşısındaki değerine verilen isimdir. Başka bir deyişle para birimi çiftlerine parite denir. Özellikle forex piyasalarında döviz işlemleri pariteler şeklinde yapılır. Ülkelerin para birimlerinin birbirleri karşısında değer kazanıp kaybetmesi yatırımcılar için bir kazanç kaynağı olabilir. Döviz pariteleri ayrıca majör para birimlerinin birbirleri karşısındaki değerlerini gösterdiği için temsil ettikleri ülkelerin ve toplulukların ekonomik durumunu gösteren bir işarettir.

Lot Nedir?

 

Parite Çeşitleri

EUR/USD paritesi: Euro, dolar ilişkisini gösteren paritedir Dünyada finans piyasalarında en çok yatırım yapılan paritedir. Bunu sebebi dünyanın en büyük iki ekonomisine ait bu para birimlerinin ekonomik dalgalanmalarda hızlı değişimler göstermesidir. Bu durum yatırımcıların ilgisini fazlasıyla çeker.

USD/JPY paritesi: Dolar ve Japon yeni arasındaki değişimleri gösteren paritedir. Japonya ekonomisinin hızlı yükselişi sonucu bu parite de hızlı dalgalanmalar oluşur. Bu da yatırımcılar için hem karlı hem de riskli olmasını sağlar.

GBP/USD paritesi: İngiliz sterlini ve Amerikan doları arasındaki değişimleri gösteren paritedir. İngiliz sterlini sağlam yapısı sayesinde Amerikan doları karşısında her zaman değerli kalmayı başarmıştır.

Lot Nedir?

Hisse Senedi Nedir, Hisse Senedi Türleri ve Özellikleri Nelerdir?

YTD ne demek ? YTD hakkında bilgi

YTD Nedir?

Yorumlar

yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here