Katar Krizi ve Ekonomik Etkileri

1
625
1

Suudi Arabistan, Mısır, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri ve Yemen Katar’la diplomatik ilişkilerini kesti.

Yaklaşık 2.7 milyon nüfuslu Katar, nüfus ve yüzölçümü açısından büyüklüğüne nazaran çok daha etkin bir ülke. OPEC üyeliğinin içinde bulunan Katar 140 bin dolarlık gelirle kişi başı gelirde dünyanın en zengini. Katar adını ulusal hava yolu şirketi QATAR AIRWAYS ve uluslararası haber kanalı El Cezire’nin yanı sıra 2022 Dünya Kupası’na da ev sahipliği yapmasıyla duyurdu.

2-2

Katar da bir çöl ülkesi olması itibariyle gıda alanında dışarıya bağımlı olan Katar kara yolu sayesinde toplam ihtiyacının %40’ ını temin edebiliyordu. Çevre ülkelerin Katar ile ilişkilerini kesmesi sonucu gıda ithalatı artık hava yoluyla sağlanabilecek ve bu da maliyetleri istenmeyen şekilde artıracak. Yoksul kesim kara yolu ile çevre ülkelerden ucuza aldığı gıdayı şimdi alamayacak, kara sınırı halka da tamamen kapatılmış durumda.

Nuseybe, “Bu durum derhal enflasyona yol açacak ve Katar halkını etkileyecek. Gıda çok daha pahalı hale gelirse halk kraliyet ailesi üzerinde lider ve siyaset değişikliği baskısı yapabilir” diye konuşuyor.

İnşaat alanında ise liman, metro projesi ve 2022 Dünya Kupası için yapılan 8 yeni stadyum devam etmekte olan projelerden bazıları. Sınırın kapatılması gıda da olduğu gibi inşaat malzemelerinde de bir artışa neden olacaktır.

Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn’de yaşayan Katar’lıların 14 gün içerisinde ülkeyi terk etmeleri gerekiyor. Ancak Şöyle bir durum da var Katar’ da çalışan 180 bin Mısırlı bulunmakta, bu karar Mısır için de olumsuz etkilere sebep olacaktır.

Katarın OPEC üyeliğinden çıkması ise petrol ve doğalgaz fiyatlarında yükselişe yol açacaktır. Ülke yalnızca bu alanlarda değil pek çok alanda 350 milyar dolarlık yatırımlarda bulunmuştur.Bu kriz hem Katar hem de Dünya için ekonomik olarak zedeleyici etkilerde bulunacaktır.

 

 

Yorumlar

yorum

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here