Katar Ekonomisi ve Yaşamına Kısa Bir Bakış

0
1411
2

Yakın zamanda Türkiye ile vizelerin karşılıklı olarak kaldırıldığı, satın alma gücü paritesine göre dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan Katarı kısaca tanıyalım. Körfez ülkelerinden ’ın geçen yıl Lüksemburg’u da geçerek dünyanın en zengin ülkesi haline geldiği bildirildi. Doğal gaz zengini ’ın servetinin ABD’nin servetini de neredeyse ikiye katladığı ifade edildi. IMF verilerine göre ’ın kişi başına düşen gayri safi milli hasılası 2017 yılında 140 bin dolara ulaştı.

2-3

Katar’ın kısa tarihi

1913 yılında Osmanlı’nın vazgeçmek zorunda kaldığı ve işgale açık bıraktığı dünyanın en küçük körfez ülkesi Katar ekonomik gücünün kaynağını neye borçlu ?

1915 yılında Katar’dan çekilen son Osmanlı askerinden sonra 1916 Kasım ayında dünyanın en küçük körfez ülkesi İngilizler tarafından işgal edildi. 1940 yılında petrol rezervlerinin keşfi ülkeye olan tüm ilgiyi artırdı. 1955 yılında Şeyh Hamad bir darbeyle babasını tahttan indirdi ve 1971 yılında Katar bağımsız oldu.

imagesRCP1K8PT

 

Katar, ekonomisi ile ülkesi konumuna ulaşmış durumda. İngiltere’ye en büyük doğalgaz tedarikinde bulunan Katar dünyanın en büyük üçüncü doğalgaz rezervlerine sahip. Ekonomisinin % 60’ından fazlası petrol ve doğal gaza dayanan Katar sahip olduğu bu ekonomik gücünü daha da güçlü kılabilmek için çeşitli ülkelerde yatımlara odaklanmış durumda. Türkiye’de ise oldukça güçlü firmaların hisse senetlerine sahip olan bu ülkeyle ilgili şu yazımıza bir göz atabilirsiniz. https://www.borsarehberi.info/2017/06/katar-in-turkiyedeki-en-buyuk-yatirimlari.html

1-3

Katar’da İşsizlik Oranı Sıfıra Yakın

Ülke nüfusu az olmakla beraber dışarıdan çalıştıracağı işçiye çok ihtiyaç duyan Katar sadece mısırdan 180 bin işçiyi inşaat alanında ikamet ettirmektedir. Katar nüfusu şu an 2.7 milyona ulaşmıştır ancak bu rakamın sadece %20’ sini yerel nüfus oluşturmakta geri kalan rakam ise işçiler ve göçmenlerden oluşmaktadır.

Katar Hakkında İlginç Bilgilere Ulaşmak İçin:

asdfafsg

 

 

Yorumlar

yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here