En İyi Borsa Aracı Kurumunu Seçmek için 5 Öneri

3
3895
6

Borsada yatırım yapmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan birisi, seçimidir. Sizin için en iyi olduğuna inandığınız ve yasal bir şekilde faaliyet gösteren aracı kurumu seçmelisiniz. ‘En iyi’ tanımında ise belli kriterler bulunmaktadır. Belli başlı kriterleri göz önüne alarak aracı kurumları araştırmalı ve seçiminizi bunlara göre yapmalısınız. Yatırımlara başlamadan önce iyi bir seçim yapmanız gerekiyor. Çünkü işlemlere başladıktan sonra aracı kurumdan kaynaklı sorunlarla uğraşmak yerine daha önemli işleriniz olacaktır.

Sözleşmeleri Dikkatli Okuyun

2-7

Aracı kurumla anlaşmadan önce birkaç sözleşme ile muhatap olursunuz. Bu sözleşmelerin maddeleri sayesinde aracı kurumla karşılıklı olarak şartları konuşarak işlem yaparsınız. Sözleşmeleri okumazsanız ve iyi bir şekilde anlamazsanız hangi şartları kabul ettiğinizi de bilemezsiniz. Daha sonra yaşadığınız bir sorun karşısında hak talep etmeye kalktığınız zaman böyle bir hakkınız olmadığını öğrenebilirsiniz. Avukatınız varsa ona okutabilirsiniz. Eğer bir avukatınız yoksa ve yazan maddeleri anlamıyorsanız uzmanlara başvurabilirsiniz. Maddeleri tam anlamıyla idrak etmeden herhangi bir şeye imza atmamanızı öneririz.

Komisyon (Kurtaj) Oranlarını Öğrenin

3-3

Borsada,  aracı kuruma belli komisyon ve işlem ücretleri ödersiniz. Seçiminizi yapmadan önce bu oranları öğrenmeniz sizin için daha sağlıklı karar almanızı sağlayacaktır. Elde edeceğiniz kardan alınacak olan bu paralar, canınızı bir süre sonra sıkabilir. Aynı zamanda bu ücret, SPK gibi bir kurum tarafından belirlenmediği için arasında mutlaka farklılık gösterecektir. Kurtaj hakkında kısa bilgi için tıklayınız.

Yasal ve Belli Kriterlere Uygun Faaliyet Göstermesi

4-3

Seçeceğiniz aracı kurumun yasal bir şekilde faaliyet göstermesi, ilk ve en önemli kriteriniz olmalıdır. Eğer amacı dolandırıcılık olan bir kurumla anlaşmanız, yakın zamanda paranız toz olup uçabilir. Ama yasal bir şekilde faaliyet gösteren bir aracı kurumla herhangi bir sorun yaşarsanız hakkınızı arayabilirsiniz. Zaten yasal aracı kurumlar belli aralıklarla denetlenmektedir.

Aracı Kurumun Teknolojik Altyapısı ve Yazılım Kalitesi

6-2

Bildiğiniz gibi borsa işlemlerini artık internet üzerinden basit ve kolay bir şekilde yapabiliyoruz. Online bankacılık işlemlerinde olduğu gibi yapılan işlemlerde, aracı kurumların teknolojik uyumlulukları ve alt yapıları oldukça önemlidir. İşlemlerinizi size özel kullanıcı adı ve şifresi ile gerçekleştirir, yatırım hesabınızı yönetirsiniz. Bu noktada yazılımın kalitesiz olması ve donanımda açıklar olması, hesabınıza başkalarının erişmesine neden olabilir. Bu nedenle de bilgileriniz çalınabildiği gibi paranızı da kaybedebilirsiniz.

Aracı Kurumun Maddi Durumu

5-2

Aracı kurumun maddi açıdan güçlü olması ve sektörün köklü kuruluşlarından olması, oldukça önemlidir. Siz yatırımlarınızı yaparken batan bir aracı kurum nedeniyle birçok sorunla karşılaşabilirsiniz. Paranız, Takasbank güvencesinde olsa bile birçok prosedürle uğraşmanız gerekmektedir. Elbette her maddi gücü yüksek kurum, kalitelidir diye de bir kural yoktur. Bu yüzden belli başlı özellikleri dikkate alıp sıkı takip etmelisiniz.

10 Adımda Yatırımcıların Yaptığı Yanlışlar

Banka mı? Aracı kurum mu?

1 lot ne kadar ? lot nedir? borsa lot nedir ? borsada lot nedir?  lot ne demek?

 

 

Yorumlar

yorum

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here