Borsada Söz Konusu Olan Riskler Nelerdir?

2
1011
risk

Borsada yapılan hatalardan en kötüsü başka bir yatırımcının borsa teknikleri ve stratejileri, piyasaya spekülasyon yapmak amacıyla verilen tüyolara göre hareket etmeleridir. Bu yüzden size aşağıdaki risk türlerini belirterek borsada daha emin adımlarla ilerlemeniz için yardımcı olacağız. Borsaların başlıca yatırım riskleri;

  • Finansal risk,
  • İş riski,
  • Yönetim riski,
  • Faiz oranı riski,
  • Enflasyon riski,
  • Piyasa riskidir.

 

Finansal Risk: Ortaklığın varlıklarını finanse etme şeklinden doğan bir risktir. Sermaye yapısı içinde yer alan kaynaklar sabit bir yük getirdiği takdirde, karlılık oranlarında dalgalanmalar meydana gelebileceği gibi, mali yükümlülüklerin yerine getirilmesinde de risk yaratabilmektedir.

İş Riski: Bir şirketin satışları ve faaliyet geliri üzerinde olumsuz yönde etki yaratabilecek üretimi ve devamını zedeleyici sosyo ekonomik faktörler.

Yönetim Riski: Firmaların kar ve zarar durumlarını ve şirketin geleceğe bakış açısını en iyi yönetim sistemi belirler. Yönetim iyi olduğu sürece şirket hedefleri doğrultusunda daha sağlıklı bir şekilde ilerleyebilecektir.

Faiz Oranı Riski: Piyasalarda meydana gelen faiz oranlarının sıkı takip edilmesi sizin yatırımlarınız için en büyük garantiyi sağlayacaktır.

Enflasyon Riski:

Enflasyon ile birlikte ciro ve karlılıklarının artması, kar paylarının da yükselişine yol açtığı gibi, şirketin enflasyon nedeni ile artan piyasa değerleri, ortakların haklarının azalmasını önlemektedir.

Hisse Senedi Nedir, Hisse Senedi Türleri ve Özellikleri Nelerdir?

Piyasa Riski: Piyasa arz ve talebin birbirlerini karşılamasına göre dalgalanma göstermektedir.

 

Yorumlar

yorum

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here