Borsa’da En Çok Bilinmesi Gereken Finansal Terimler

1
880
finans-danismani[1]
Borsa Yatırım Fonu

Sermayenin ve portföyün profesyonel yöneticiler tarafından yönetilmesini sağlarlar. Risk dağılımı oldukça homojendir ve minimum riskle yatırımı mümkün kılarlar.

Şirketin mali gücü, toplam borçların ana para ve faizini karşılamak için yetersiz kaldığı zaman geri ödenmesi yüksek risk taşıyan garantisiz tahvil türüdür.

Değeri yükselen hisseler yatırım için en çok tercih edilen bir araçtır. Önemli olan şey bu hisse değerlerini düzenli takip edebilmek.

12054851

Faiz oranları ise nominal ve reel olarak ikiye ayrılırlar. Kurumlar tarafından açıklanan faiz oranları nominal faiz oranlarıdır. Reel faiz oranları ise enflasyona göre düzeltilmiş oranlardır.

Hazine tarafından satılan tahvil ve bonolardır.

Hisse senetlerinin de tıpkı döviz cinsleri gibi belli bir değeri var ve bu değer üzerinden piyasada arz ve talebi karşılanıyor.

Şirketler ve bankalar tarafından çıkarılan borçlanma senetleridir. 1 yıldan daha kısa vadeli olanlara bono adı verilmektedir. Vadeleri en az iki yıldır ve genellikle serbestçe belirlenir. Sabit ve değişken faizli olarak ihraç edilebilirler.

Piyasa Değeri

Bir şirketin piyasadaki hisse senetlerinin sayısının, bir hisse senedinin fiyatıyla çarpılması ile bulunan sonuç., Mid ve Large Cap

Fitch, Moody’s gibi kurumlarun kredi derecelendirme puanlarıyla tahvillerin kalitesi piyasada şekil almaktadır.

Yatırım fonlarında, halktan toplanan paralar karşılığı hisse senedi, altın, hazine bonosu gibi sermaye piyasası araçları yönetilmektedir. Yatırım fonları yatırımcıların parasını ortak bir amaç için toplar ve amaçların gerçekleşmesi için fon oluşturur. Her yatırımcı, fonun sahip olduğu portföyün bir kısmını temsil eden katılım belgelerini alarak ortak olur.

 

Lot Nedir?

Hisse Senedi Nedir, Hisse Senedi Türleri ve Özellikleri Nelerdir?

YTD ne demek ? YTD hakkında bilgi

YTD Nedir?

 

Yorumlar

yorum

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here