Borsa Emirleri Neler ?

0
641
borsa-emirleri-nelerdir[1]

Lot Nedir?

Borsa Emirleri Neler ?

Normal Emirler: Borsada 1 lot ve katlarının derecesini alan ve işlem birimi halinde çıkan küsurat bulundurmayan emir çeşitleri normal emirler adı ile bilinmektedir. Normal emirleri çeşitlerine göre 6 farklı alt başlık içerisinde inceleyeceğiz. Bu 6 alt başlığın her birinde ise; karşımıza farklı bir fiyat limiti çıkacaktır.

Limit Fiyatlı Emirler: Bu emir türünde hem fiyat, hem de miktar bellidir. Limit fiyatlı emirler ile yatırım yapanlar değeri tam olarak karşılamalıdır. Eğer değerler karşılanmazsa pasif emir şeklinde belirlenir.

Özel Limit Fiyatlı Emirler: Bu emir türünde miktar değeri 0 şeklinde belirlenir ve sadece miktarlar ön plana çıkar. Borsa piyasasında OLFE kısaltması ile karşımıza çıkan emirdir. Burada pasif emir söz konusu yoktur. Değerler karşılanmazsa emir iptal edilir.

Özel Limit Değerli Emirler: Bu emirde türünde de miktar 0 şeklinde belirlenir. Fiyat ise özel şekilde yazılır. Bu türde TL cinsi baz alınır. Verilen değere ulaştığınızda daha fazla değer oluşturamazsınız. Kısaca OLDE ile ifade edilir.

Kalanı İptal Et Emri: Bu türde hem fiyat, hem miktar girilir. Girilen değerler karşılanmazsa pasif emre dönüşmesi engellenir. KİE ile gösterilen emir türüdür.

Açılış Fiyatlı Emirler: Borsa piyasasında bulunan açılış seansı dikkate alını. Bu eans içerisinde fiyat yazılır. Miktar ise belirtilmez. Bu emirler öncelik sırasına göre gruplanırken; AFE şeklinde gösterilir.

Kapanış Fiyatlı Emirler: Kapanış seansı baz alınır. Bu türde sadece miktar girilir ve fiyat belirtilmez. KAFE ile belirtilir.

Özel Emirler: Menkul kıymet bazında bulunan ve aynı zamanda da pay sayısını geçip başka özel emirle birleşerek Borsa İstanbul’da görevli yetkililerce onay verilen parçalanması imkansız emirlerdir. 3 türe ayrılır.

Günlük Emirler: Emrin verildiği seans sonuna kadar geçerli olan işlemler baz alınır. Seans sonuna kadar işlemler gerçekleşmeli, aksi takdirde iptal edilir. Emrin karşılanmayan değeri de seans sonuna kadar bekletilmezse iptali yapılır.

Anlık Emirler: Emrin sisteme girmesi ile gerçekleşmesi gerekir. Aksi halde pasife düşmede iptali yapılır.
Tarihli Emirler; Girilen tarihe kadar yapılması gereken emirlerdir. Aksi halde gün sonu gelince iptal edilir.

YTD Nedir?

Borsa emirlerinde fiyatlar değişik şekillerde tespit edilmektedir ve değişik deyimler ile ifade edilmektedir. Borsalarda ve ülkemizde bulanan Borsa İstanbul’da da en çok kullanılan emir şekilleri ise;

  • En iyi fiyatla emir,
  • Limitli emir,
  • Açılış fiyatıyla emir,

Lot Nedir?

Hisse Senedi Nedir, Hisse Senedi Türleri ve Özellikleri Nelerdir?

YTD ne demek ? YTD hakkında bilgi

YTD Nedir?

Yorumlar

yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here