App Store’da dolandırıcılara dikkat!

0
519
app

Bilindiği gibi iOS’in uygulama mağazası Store’da, dolandırıcıların sayısı hergün artıyor. Geliştiriciler uygulamalar ile insanları nasıl dolandırıyor?

Apple, iOS‘in uygulama mağazası ‘u sürekli denetleyerek, kötücül yazılımların mağazada yer almasını engelliyordu. Ancak geliştiriciler Apple’ı geçmenin de yolunu buldu. Kötücül yazılımları direkt uygulamaya ekleyemeyen geliştiriciler, insanları kandırmak için çok farklı bir yol izlemeye karar verdi.

Sahtekar olan bu geliştiriciler; Apple’ın resmi olarak sunduğu uygulama içi satın alma seçeneklerini kullanarak, insanları dolandırıyor. Mesela; bir uygulamanın deneme sürümünü kullanmak için ücretsiz  7 günlük deneme başlat seçeneğini kullanıyorsunuz. Ama bu 7 günlük denemeyi başlattığınız andan itibaren, otomatik abonelik yenileme özelliği sizin haberiniz olmadan açılıyor.Açılmakla kalmıyor paranızı da çalıyor.

Deneme süreniz olan 7 gün geçtikten sonra ise; uygulama sizden haftalık 99 dolar almaya başlıyor. Ayda 400 dolar yani ortalama 1.400 TL sizin cebinizden çıkmış oluyor.

Apple’ın henüz bu açık için bir girişimi bulunmuyor. Eğer bu tarz bir uygulamada deneme sürümü başlattıysanız; “”Ayarlar>iTunes ve App Store>Apple Kimliği>Apple Kimliğini Göster>Abonelikler”” bölümünden otomatik yenilemeyi kapatabilirsiniz.

 

Yorumlar

yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here