Türk Eurobondlarına Büyük Talep Geldi

0
580
malüllük aylığı nedir

Küresel piyasalardaki dalgalı seyir ve jeopolitik risklerin arttığı dönemde Türkiye’nin en büyük 5 bankasının yılın 4 ayında yaklaşık 3 milyar dolara eurobond/tahvil ihracı gerçekleştirdiğini kaydeden yetkililer, bu ihraçlara yabancı yatırımcıların 4-5 kat talepte bulunduğunu bildirdi.

Bankacılık sektörü yetkilileri, bu ihraçların Türkiye’ye devam eden ilginin ve Türkiye’nin sağlam ekonomik temellerine olan inancın göstergesi olduğunu dile getirdi.

Türkiye’nin en büyük aktif büyüklüğüne sahip bankası konumundaki Ziraat Bankası, 27 Nisan’da 600 milyon dolar tutarında, 5 yıl vadeli ve yüzde 5,25 faizle eurobond ihracı gerçekleştirdi.

İş Bankası, geçen ay 2024 itfalı 750 milyon dolarlık eurobond ihraç ederken, Garanti Bankası da mart ayında yaklaşık 3 yılın ardından uluslararası piyasalarda 6 yıl vadeli 500 milyon dolar tutarında eurobond ihracı yaptı.

Akbank, mart ayında 500 milyon dolar tutarında Basel 3 uyumlu sermaye benzeri tahvil, Yapı Kredi de şubatta uluslararası piyasalarda 5 yıl vadeli 600 milyon dolar tutarında eurobond ihraç etti.

Yetkililer, özellikle 16 Nisan halk oylamasından sonra yapılan ihraçların uluslararası piyasalarda Türk bankacılık sektörünün itibarının yüksekliğine işaret ettiğini dile getirdiler.

 

Yorumlar

yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here