Kayaç Petrolü Üreticileri İçin Kar Var Mı?

0
657

 

ABD’li üreticilerin kâr artışı arayışında olmalarıyla birlikte kayaç petrolü üretimi son aylarda yükselişte. İki yıllık sıkıntılı sürecin ardından üreticiler, borçlarını ödemek ve kâr etmek için uğraşıyor. Üreticiler petrol fiyatlarının tekrar düşmemesini temenni ediyor. Ancak kayaç petrol üreticilerinin yakın zamanda bir belirsizlikle yüzleşme ihtimalleri var. Yükselen kayaç petrolü üretim maliyeti, kârlılığı tehdit ederek temerrüt riskini ortaya çıkartabilir.

Kayaç petrolü üreticisinden yana olanlar, teknolojik gelişmeler sebebiyle son birkaç aydır üretim maliyetinin önceki yıllara göre daha az olduğunu söylüyorlardı. Onlar için kayaç petrolünün üretiminin artması için temel sebeplerden biri de bu. Ancak sektördeki deneyimli isimler arasında düşük fiyatların etkisiyle üretim maliyetinin de azaldığına dair bazı iddialar mevcut.

Eğer bu doğruysa, kayaç petrolü üretiminin artıyor olmasıyla birlikte kayaç petrolü üretim maliyeti zamanla hizmet maliyetleriyle birlikte artabilir. Diğer bir deyişle diğer sektörlerin aksine kayaç petrol üretimi, yükselen üretimle doğru orantılı olarak artabilir.

Yükselen üretim, varil başına maliyeti de yükseltecektir. Petrol fiyatları, maliyet artışını altından kalkılabilir hale getirmediği sürece kâr etme durumu zor olacaktır. Birçok üretici için 60 doların altındaki petrol, uzun vadede kârlılığı zorlayacaktır.

Yatırımcıların, üretim arttıkça üretim maliyetlerinin artış durumu tam olarak ölçülene kadar kayaç petrolü konusunda temkinli olma nedenleri var.

Continental Resources Inc (NYSE:CLR) CEO’su Harold Hamm, Orta Doğu Petrol & Gaz Konferansı’nda 1 Mayıs’ta yaptığı konuşmasında fiyatların düşmesinin önüne geçmek için ABD’li üreticilere üretimde azaltmaya gitmeleri çağrısında bulundu. Tabii ABD yasaları gereği üreticiler herhangi bir üretim artışı veya üretim kesintisi ile ilgili olarak koordine bir çalışma yapamıyorlar. Diğer yandan küçük üreticiler Hamm’ı dinlemeyecektir çünkü borçları ve giderleri var. Hamm, yaklaşık 2 yıldır bu çağrıları yapıyor ancak bir faydası olmuş değil.

 

Yorumlar

yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here