Karşılıksız Para Basma = ABD

1
1333
10

    AMERİKA NASIL KARŞILIKSIZ PARA BASIYOR ?8-300x168

 

Paranın İcadı ve Tarihsel Gelişimi

9-300x153

Para, mal veya hizmetlerin değişim aracı olarak kullanılan bir araçtır. Dilimize, küçük parça anlamına gelen Farsça “pare” kelimesinden geçmiştir. Lira ise, İtalyanca üzerinden, Latince terazi anlamına gelen “Libre” kelimesinden dilimize geçmiştir.

AMERİKA’NIN PARA BASMASI

7-300x168

Herhangi bir ülkenin Merkez Bankasının para basabilmesi için hazinede, bastığı para karşılığı kadar altına sahip olması gerekir. Ülkelerin istedikleri kadar serbestçe ve sınırsızca para basamıyor oluşunun temel sebebi budur.

Şu anda olduğu gibi Amerika Birleşik Devletleri (ABD) de 1971 yılına kadar sahip olduğu altın karşılığında para basıyordu. Sonrasında karşılıksız para basma devri başladı, nitekim 2008 krizinden sonra Amerika Para basarak Dış borçlarını ödemeye başladı ve bu sonuçtan kur değerlerinden yatırımların aldığı yöne kadar pek çok değişim yaşandı.

70’li yıllarda ABD’nin sahip olduğu altının büyük bir kısmı ülke dışına çıkıyordu. Peki, altın neden ABD’yi terk ediyordu?

Altının ABD’yi terk etmesinin nedeni, problemin temeline dönülerek bulundu. Ülkenin dış ticaret açığı hızla büyüyordu. Yani, ülke ulus olarak ürettiğinden fazlasını tüketiyordu. O dönem ABD, çok fazla Avrupa ve Japon malı aldığı için onlara sattığı ürünlerle onlardan aldığı ürünler arasındaki fark altınla tahsil ediliyordu. Zira o dönemde ülkenin parası dolar, hâlâ altına dayalı bir paraydı.

1971 yılında dolar bir varlık olmaktan çıkarılıp bir borç senedi haline dönüştürüldü. Peki bu ne demek?

Bir karşılıksız çek düşünün değeri olmayan bir kağıt parçasına üzerinde yazan ama bankada bulunmayan bir miktar yazıyorsunuz. Tabi aralarındaki fark şu siz borçlarınızı ödemezseniz hapse atılırsınız ama Amerika değil.

ABD’nin istediği kadar para basmış olması, 1971’deki problemi ancak geçici olarak çözebildi. 1971’de yaşanan bu değişim sonrasında çok daha fazla problem ortaya çıktı.

Son yıllarda ABD kendi içerisinde doların tekrar altına dayalı bir para olup olmaması gerektiğini tartışıyor. Bir taraf altın standardına dönülmesi gerektiğini bir diğer taraf da bu fikrin doğru olmadığını savunuyor.

Karşılıksız Para Basmanın Sonuçları Nelerdir ?

Ülkeye para girişinin olmasıyla beraber ülkede bol para az mal meydana geldi ve dolar 1.2 TL ye kadar düştü. Özetlersek 10 dolara 50 takım elbise alıyorken artık 50 takım elbise alabilmek için 30 dolar ödemeniz lazım. Peki geliriniz de % 300 arttı mı ? tabi ki hayır.

5-300x150

Doların kendi ülkelerinde değersizleşmesi üzerine yatırımlar gelişmekte olan ülkelere doğru kaymaya başladı; Sonradan gelişen büyük ülkelere baktığınızda bu dönem sonrasında büyük bir değişime geldiğini göreceksiniz bakınız Çin, Kore.

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

yorum

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here