Halka Arz Neden Tercih Edilir?

0
633
1

Son zamanlarda ile şirketler hatta onlardan daha fazla şirket ortakları çok büyük servet sahibi olmanın bir şekilde yolunu buldular . Genellikle şirketler bu yolu çok kullanıyorlar. Sadece kurucular ve ortaklar değil, bu işe çabucak başvuranlar da bunun ödülünü fazlasıyla alıyor. Elbette şirketlerin halka açılmasındaki tek nedeni zenginleşme değil çok farklı amaçlarla da bunu yapabilmektedirler, Peki ne gibi ?

Halka-arz1

 

Öncelikle bir şirket daha da fazla büyümek için daha fazla sermaye arz etmektedir, bunun için en kısa yol halka arz. Ancak şirket bunu yapmadan önce bir çok kurum, yatırımcı ile görüşmüştür fakat ya yeterince yatırımcı bulamamıştır ya da ihtiyaç duyduğu sermayeyi karşılayacak bir miktar bulamamıştır.

Yeni kurulmuş olup potansiyel pazar payı potansiyeli yüksek olan bir şirket için de halka arz çok iyi bir ilaç olabilmekte. Bu sayede şirket büyüme fırsatını yakalayıp kurumsal bir kimliğe dahi kendini adapte edebilir.

Şirket sahipleri şirket üzerindeki sorumluluklarından feragat edip hem şirket üzerinde belli bir hakka sahip olmak hem de kendilerine kar getirisi sağlamak için de halka arzı kullanabilirler.

 

 

 

 

Yorumlar

yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here