BORSA NEDİR NASIL OYNANIR

8
2044
4

Borsa; halka arz edilmiş şirketlerin hisselerinin ticaretinin yapıldığı, şirket hisselerinin alınıp satıldığı platformlar olarak ifade edilir.

2-300x200 

Borsa Nedir ?

Borsa, halka arz edilmiş şirketlerin hisselerinin ticaretinin yapıldığı, şirket hisselerinin alınıp satıldığı platformlar olarak ifade edilir. Borsalarda hisse senetleri alınıp satılarak, alım satım arasındaki fiyat farkından kazanç edilir.

Yatırımcılar için borsanın işlevi alım satım yaparak kazanç elde etmek iken, hisselerini dağıtan şirket için de borsa, nakit olarak sermaye kaynağı oluşturma işlevi görmektedir. Örneğin, bir şirket yeni bir proje için sermayeye ihtiyaç duyuyorsa hisselerini borsalarda satabilmektedir.

Borsanın kurumsal olmasının nedeni, her borsanın kendine özgü kurallarının ve bir özel bir yapısının olmasıdır. Piyasa olarak anılması ise alım – satım işlemlerinin yapıldığı yerler olmalarından kaynaklıdır. Borsa kelimesini duydunuz anda aklınıza hisse senetlerinin gelmesinin nedeni ise borsaların doğuşunun hisse senetleri ile olmasıdır.Aşağıda yer alan bilgiler ise borsanın daha detaylı anlaşılmasını sağlayacaktır.

 • Borsa en genel tanımı ile ticari mal ve belgelerin, belirli standartlar ve kurallar çerçevesinde alınıp satıldığı organize bir sistemdir.
 • Uluslararası platformda Hong Kong, Tokyo, Londra gibi coğrafi ve ticari merkezlerde bulunan global piyasaların yanı sıra, her ülkenin kendi içinde oluşturduğu kurumsal borsalar bulunmaktadır. Mesela, ülkemizde Borsa İstanbul (BIST) bulunmaktadır. (Eski adı İstanbul Menkul Kıymetler Borsası ‘IMKB’dir. 2013 yılında adı Borsa İstanbul olarak değiştirilmiştir)
 • Borsa da yapılan operasyonlarda yatırımcılar ile piyasa arasında bağlantı kuran ve bilgi alış verişini sağlayan aracı kurumlar bulunmaktadır.
 • Piyasa ile yatırımcılar arasında bulunan bu kurumlar; piyasada ticareti yapılan her türlü yatırım aracının alış verişinde aracılık, taraflar arasında sözleşmelerin düzenlenmesi, yatırım danışmanlığı veya portföy yöneticiliği gibi hizmetler sağlarlar.
 • Yapılan bu hizmetler karşılığında da sermayecilerden/yatırım yapanlardan belirli bir oranda komisyon alırlar.
 • Borsada ticareti yapılan tüm malların fiyatları, serbest piyasa koşullarında arz ve talep dengesine göre belirlenir.
 • Arz ve talep durumu çeşitli etkenlere bağlı olarak sıkça değiştiğinden fiyatlar da sürekli hareket halindedir.
 • Bu etkenler ekonomi, siyaset gibi genel durumların yanı sıra bir metanın veya değerli belgenin fiyatını doğrudan etkileyebilecek özel koşullar olabilir.
 • Fiyatların dalgalı olması sayesinde yatırımcılar, fiyatı düşeceği öngörülen mallarda satış işlemi veya yükseleceği öngörülen mallarda alış işlemi yaparak gelir elde edebilirler.
 • Borsada çok miktarda mal varlığına sahip spekülatörlerin, bu söz konusu maddi gücü herhangi bir yatırım aracına yönlendirerek borsayı bir anda düşürebilir veya yükseltebilirler. Dolayısıyla Borsa tüm denetleme ve yasaklara rağmen manipüle edilebilir olması nedeniyle riskli bir piyasa olabilmektedir.

Borsaya Nasıl Girilir ?

Borsa işlemlerine başlamak için resmi olarak bir borsa yatırımcısı olmalısınız. Bunun için de kendinize yasal ve güvenilir bir aracı kurum seçmelisiniz. Bu aracı kurum, bir banka iştiraki olabileceği gibi doğrudan aracılık faaliyetleri yapan şirketler de olabilir. Seçilecek olan kurumun uzman bir kadrosu var mı, yatırımcılarla ne kadar ilgililer vb. gibi size güven veren etkenleri göz önünde bulundurmanız sağlıklı bir yatırım için çok önemlidir.

Aracı kurum seçildikten sonra ise bir Yatırım hesabı açtırırsınız ve hesap aktif hale geldikten sonra hesabınıza para yatırır ve hangi yatırım araçlarıyla işlem yapmak istiyorsanız onları izler ve fiyat seviyelerini araştırırsınız. Yatırım amacınıza uygun seviyeler gerçekleştiği zaman, ilgili emirleri vererek portföyünüzü oluşturursunuz.

Günümüzde borsa işlemlerini, aynı banka işlemlerinde olduğu gibi online olarak yönetebiliyorsunuz. Hatta mobil cihazlarınıza yükleyeceğiniz uygulamalar sayesinde seans saatleri içerisinde nerede olursanız olun al-sat emirlerinizi verebilir, portföyünüzü kontrol edebilirsiniz.

Borsadan Nasıl Para Kazanılır

Borsada para kazanmaya başlamak için yatırımcıların borsa piyasalarında işlem gören ürünlerden herhangi birini veya birkaçını alıp satması yeterlidir. Örneğin, herhangi bir şirketten belirli bir miktarda hisse almak ve satmak borsada para kazanmak için atılacak ilk adımlardan biri olacaktır. Yalnıza bir hisse senedi al sat yaparak kazanç sağlamak değil, önemli olan düşük fiyattan alınan hisse senedini yüksek fiyattan satabilmektir. Bu süreci iyi değerlendirmek lazım. Yatırımcılar hisse senetleri alım ve satım kararlarını temel analiz ve teknik analiz gibi yöntemleri kullanarak vermektedirler.

İnsanlar Neden Borsada Hisse Senedi Alıp Satarlar

1-300x153

Bu sorunun cevabı açıktır, para kazanmak için. İnsanlar tasarruflarını değerlendirebilmek için diğer yatırım araçlarından elde edebileceklerinden daha fazla kazanç elde etmek için borsa piyasalarında paralarını değerlendirmeyi tercih edebilirler.

Günümüzde bilgisayarlar, cep telefonları ve banka ATM’lerinden bile hisse senedi ticareti yapılabildiğinden dolayı bugün borsada yatırım yapmak herkes için ulaşabilir, çoğu zamanda kazançlı bir araç ve tercihtir.

Hisse senedi fiyatları nasıl değişir

Hisse senedi fiyatları bazı faktörlere göre değişir. Örneğin, arz ve talep hisse fiyatlarını etkileyen en temel faktördür. Bir hisse senedini herkes satmak isterse fiyat düşerken, bir hisse senedini daha fazla kişi satmak yerine almak isterse fiyat yükselir ve böylece fiyat değişir.

Arz ve talep dışında; ülkedeki ekonomik veriler, küresel çapta yaşanan olaylar, hisse senedi alınan şirkete ait gelişmeler ve siyasi olaylar fiyatların değişmesine sebep olan faktörler arasındadır.

 Borsa Bilgisi ve Deneyimi Nasıl Kazanılır

Borsada yatırım yapmak istiyorsanız, mutlaka bilgi ve deneyim kazanmanız gerekiyor. Bunun için borsa eğitimi alabilirsiniz. Ayrıca günümüzde interneti kullanarak borsa hakkında birçok bilgiye ulaşmanız mümkündür. İnternette ünlü borsa uzmanlarının kaleme aldığı yazıları bulabilir, oluşturulan sağlam borsa bloglarını takip edebilir, aracı kurumlar ve yatırımcı bilgilendirme platformları tarafından sunulan eğitim programlarına katılabilirsiniz. Bu eğitimlerin bazıları ücretsizken, bazıları ücretli olarak sunulmaktadır. Eğitimler ücretli bile olsa borsada para kazanabilmek ve başarılı olmak için edinebildiğiniz kadar çok bilgi edinmelisiniz. Borsa nedir öğrenmeli, işlemler konusunda deneyim kazanmalısınız.

Borsada Hisse Fiyatları Ne Zaman Değişir

Piyasanın temel mantığı fiyatı düşükken almak, yüksekken satıp fiyat farkından kazanç elde etmek iken elbette fiyatı etkileyecek faktörler kadar zaman da önemlidir. Çünkü işlem saatlerinde her saniye binlerce hisse senedi alınıp satılmaktadır. Bu da fiyatları yukarı ya da aşağıya hareket ettirebilmektedir.

Yatırımcının hisse senedini elde tutma süresi ve piyasanın gidişatına göre hızlıca hareket etmesi gerekebilir. Örneğin, dün 3 liraya satın alınan bir kağıt bugün 4 lira olabileceği gibi 2 liraya da düşebilir. Bu da zaman faktörünün önemini görmeye yeter. Yatırımcının bu sebeple fiyatları etkileyebilecek faktörleri bilmesi ve gelişmeleri günlük olarak takip etmesi oldukça önem arz etmektedir.

Ayrıca bir hisse senedi uzun vadede yükseleceği öngörülerek alınmış ve farazi olarak örneğin, 5 yıl elde tutma düşüncesiyle alınmışsa fiyatı etkileyebilecek kısa süreli dalgalanmalar çok da takip edilmesi zorunluluğunu gerektirmeyecektir.

Borsa İstanbul(BİST) Endeks Ve Hisse Verileri İçin Tıklayınız.

Borsa İstanbul’un amacı nedir?

Borsa İstanbul’un amacı, kendi esas sözleşmesinde şöyle belirtilmiştir:

“Kanun hükümleri ve ilgili mevzuat çerçevesinde, sermaye piyasası araçlarının, kambiyo ve kıymetli madenler ile kıymetli taşların ve Sermaye Piyasası Kurulunca uygun görülen diğer sözleGmelerin, belgelerin ve kıymetlerin serbest rekabet Gartları altında kolay ve güvenli bir şekilde, şeffaf, etkin, rekabetçi, dürüst ve istikrarlı bir ortamda alınıp satılabilmesini sağlamak.

Bunlara ilişkin alım-satım emirlerini sonuçlandıracak şekilde bir araya getirmek veya bu emirlerin bir araya gelmesini kolaylaştırmak ve oluşan fiyatları tespit ve ilan etmek üzere piyasalar, pazarlar, platformlar ve sistemler ile teşkilatlanmış diğer pazar yerleri oluşturmak, kurmak ve geliştirmek, bunları ve başka borsaları veyahut borsaların piyasalarını yönetmek ve/veya işletmektir.”

Borsa İstanbul, 15 Mayıs 1995’ten bu yana İstanbul, Emirgan’da Reşitpaşa Mahallesi Tuncay Artun Caddesi’nde faaliyetlerine devam etmektedir.

3-300x169

Borsa İstanbul’da İşlem Saatleri ve Seanslar

Borsa İstanbul’da işlemler resmi çalışma günlerinde, haftanın 5 iş günü devam etmektedir. Günlük bazda işlem saatleri 09:15 ile 17:40 arasındadır.

Bu süre içinde işlem saatleri iki seanstan oluşmaktadır. Açılış seansı işlemleri 09:15 ile 12:30 saatleri arasında, kapanış seansı işlemleri ise 14:00 ile 17:40 saatleri arasında yapılır.

Borsa İstanbul’da bir günlük seans ve işlem saatleri şöyledir:

 1. Seans (09:15-12:30)
 • Açılış Seansı : 09:15-09:35
 • Emir Toplama : 09:15-09:30
 • Açılış Fiyatlarının Belirlenmesi ve Açılış İşlemleri : 09:30-09:35
 • Piyasa Yapıcı-İlk Kotasyon Girişi: 09:30-09:34
 • Sistem-Otomatik İlk Kotasyon Atama : 09:34-09:35
 • Sürekli Müzayede (SM) ve Piyasa Yapıcılı SM Yöntemi : 09:35-12:30
 • Tek Fiyat Seansı : 09:35-12:30
 • Emir Toplama : 09:35-12:30
 • Tek Fiyatın Belirlenmesi : 12:30 (+)

 

 1. Seans (14:00-17:40)
 • Açılış Seansı: 14:00-14:15
 • Emir Toplama: 14:00-14:10
 • Açılış Fiyatlarının Belirlenmesi ve Açılış İşlemleri: 14:10-14:15
 • Piyasa Yapıcı-İlk Kotasyon Girişi:14:10-14:14
 • Sistem-Otomatik İlk Kotasyon Atama: 14:14-14:15
 • Sürekli Müzayede (SM) ve Piyasa Yapıcılı SM Yöntemi: 14:15-17:30
 • Tek Fiyat Seansı: 14:15-17:33
 • Emir Toplama: 14:15-17:30
 • Tek Fiyatın Belirlenmesi: 17:30-17:33
 • Kapanış Seansı: 17:30-17:40
 • Emir Aktarımı: 17:30-17:33
 • Emir Toplama: 17:33-17:36
 • Kapanış Fiyatlarının Belirlenmesi: 17:36-17:38
 • Kapanış Fiyatından/Tek Fiyattan İşlemler: 17:38-17:40

 

Yorumlar

yorum

8 YORUMLAR

 1. […] Borsada yatırım yapmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan birisi, aracı kurum seçimidir. Sizin için en iyi olduğuna inandığınız ve yasal bir şekilde faaliyet gösteren aracı kurumu seçmelisiniz. ‘En iyi’ tanımında ise belli kriterler bulunmaktadır. Belli başlı kriterleri göz önüne alarak aracı kurumları araştırmalı ve seçiminizi bunlara göre yapmalısınız. Yatırımlara başlamadan önce iyi bir seçim yapmanız gerekiyor. Çünkü işlemlere başladıktan sonra aracı kurumdan kaynaklı sorunlarla uğraşmak yerine daha önemli işleriniz olacaktır. […]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here