Borsa Neden Düşer?

0
594
borsa-emirleri-nelerdir[1]

Borsa

Borsanın düşmesinin bir çok nedeni vardır. Borsada alıcı ve satıcı vardır. Biz borsada bir hisse satın almaya karar verirken doğrudan karşıdaki satıcı ile ilişki kurmayız. Bu işlevi aracı kurumlar yerine getirir. Piyasada bu işlemlere göre günlük olarak yükselmekte ve alçalmaktadır. Eğer gün içerisinde alıcılar çok ise borsa yükselir. Satıcılar çoğunlukta olursa borsa düşer.

Boğa Piyasası, Ayı Piyasası

Borsa yükseldiğinde Boğa Piyasası, borsa düştüğünde Ayı Piyasası olarak adlandırılır. Bu borsanın inişlerinin ve çıkışlarının ana işlevidir. Diğer faktörler bunu etkiler. Yani örneğin eğer Türkiye bugün Suriye’ye kara, hava operasyonu düzenledi ve bunun sonucu olarak yabancı ve kısmende yerli alıcı satıcılar hisselerini sattı ve borsa günü ekside kapattı. Tabi ki bu durum sürekli bir durum değildir. Yarın borsa yükselebilir. Bu tamamen alıcılar mı yoksa satıcıların mı baskın olacağı ile ilgilidir.
Türkiye bulunduğu konum itibariyle siyasal anlamda sürekli olumlu ve olumsuzluklarla karşı karşıya kaldığı için borsada dolaylı olarak bunlardan etkilenmektedir. Özellikle yabancı yatırımcılar dışarıdan izledikleri kadarıyla yetindikleri için ve borsada yatırımcı oranı %60 civarında olduğu için borsa iniş ve çıkışları yaşamaktadır.

Yorumlar

yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here