Banka mı? Aracı kurum mu?

8
8115
2
Borsada işlem yapabilmek için İstanbul tarafından izin verilen kurumlara bakmamız gerekiyor. Borsada hisse senedi alım satımı yaklaşık 100 şirket ile yapılabilmektedir. Tabi ki bu şirketlerin uyguladığı bir takım farklı uygulamalar vardır. Örneğin bankaların uyguladığı komisyon oranlarıyla aracı kurumların uyguladığı komisyon oranları birbirinden farklıdır. Bunun için aracı kurumdan veya bankalardan hesap açmadan önce uyguladıkları tarifelere bakmamız gerekiyor. Toplumumuzda bankaların aracı kurumlara göre daha sağlam olduğu görüşü vardır. Devlet yatırımcıları korumak için MKK (Merkezi Kayıt Kuruluşu) adı altında bir kurum oluşturmuştur. Bu kuruma göre aracı kurum ve ya banka vasıtasıyla satın alınan hisse senetleri MKK kurumunda kayıt altına alınarak saklanır. Yani ister banka ister aracı kurumla işlem yapın sizin hisseleriniz bu şirketler batsa, kapansa dahi devletin güvencesi altındadır.
Banka mı? Aracı kurum mu? Sorusuna dönecek olursak bu tamamen sizin kendi çıkarınıza kalmış bir durum. Bankalar vadesiz mevduat hesaplarına hesap işletim ücreti yansıtır, hisse senedi alım-satım komisyonlarını yüksek tutarlar. (bazıları banka gibi çalışır) ise bunun tersine hesap işletim ücreti almazlar, komisyon oranları daha düşüktür. Tabi ki bu tüm için geçerli değildir. Bazı kendilerini banka gibi görmekte ve hesap işletim ücreti gibi haksız kazançlar almaktadırlar. Hatta komisyon oranları da bankaların uyguladıklarıyla aynıdır. Bir diğer dikkat edilecek husus ise MKK’nın kestiği işlem ücretidir. Bu ücreti bankaların veya aracı kurumların ödemesi gerekir. Fakat bu kurumlar bu işlem ücretini de yatırımcıdan alır. Bazıları hariç. Son olarak Bankalar hisse senedi alım satımı yapabilmek için bankaya bağlı aracı kurum kurmak zorundalar. Yani siz gidip Ziraat Bankasından hisse senedi alım-satım yapacaksanız. Ziraat yatırım adı altında kurulan yan şirketten yaparsınız. Bunlarda aynı gibi faaliyet gösterirler.
Hesap açtırırken dikkat edeceğimiz hususlar:
  1. Komisyon oranları,
  2. Hesap işletim ücreti alıyor mu?
  3. MKK işlem ücreti veya diğer herhangi gider,
  4. Para çekerken ve gönderirken EFT ücreti uygulanıyor mu?

Yorumlar

yorum

8 YORUMLAR

  1. iyi günler….gün içi alım satım yapmak istiyorum…….anlık veri ve grafik çizizmi yapabilmek istiyorum. hangi aracı kurumu öneririsiniz? teşekkürler…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here