Borsa’da Zengin Olmak Mümkün mü?

0
1446
1
, belli kurallar çerçevesinde tahvil, hisse senetlerinin alınıp satıldığı bir yerdir. bir oyun alanı değil bir yatırım alanıdır. Yani biz burada hisse senedi alarak şirketlere ortak oluruz. Bu ortaklığın yarar ve zararları da olabilir. Zaten bir hisse senedi alındığında satıldığında bu  işlemlerin yanında getirdiği bir takım riskleri vardır. Örneğin, A hissesin borsada 2 TL olsun. Bu hisseden 100 adet (lot) alırsak 100 lot x 2 TL = 200 TL olur. Yani 100 tane A hissesine 200 TL karşılığında sahip oluruz. X zamanda A hissesi %5 artsın bu durumda A hissesinin bugünkü değeri 2,1 TL olur. Bu durumda elimizde 100 lot vardır 100 lot x 2,1 = 210 TL olur. Yani 10 TL kar etmiş oluruz. Fakat bunun tam tersini söyleyecek olursak A hissesi %5 oranında düşerse bugünkü değeri 1,9 olur. 100 lot x 1,9 = 190 TL olur. Yani 10 TL zarar etmiş oluruz. Görüldüğü gibi sahip olduğumuz hisseler bize alım-satım üzerinden kar sağladığı gibi zarar da sağlayabilir. İstanbul’da işlem gören bazı hisseler şirketlerin belirledikleri dönemlerde kar payı dağıtırlar. Bu kar payına temettü addı verilir. Örneğin, A hissesi 20XX yılında elde ettiği karının belirli bir kısmını hissedarlara hisse başına 0,2 TL temettü dağıtacak olsun. Elimizde 100 lot var bu durumda 100 x 0,2 = 20 TL temettü geliri sağlamış oluruz. Bu da hisse alım-satımın yanında bir diğer gelir kalemidir. Bazı hisseler nakit para yerine bedelli-bedelsiz bölünmeye de gidebilir.
Hisse senedinin yukarıda saymış olduğumuz getirileri ile para kazanmak mümkündür. Burada sahip olduğumuz sermaye miktarının da önemi büyüktür. Elbette 100 TL ile kısa-uzun sürede çok iyi para kazanmaktan söz edilemez. Fakat 50 bin ile 100 bin arasında yapılacak olan yatırımlarda uzun dönemde para kazanmak mümkündür. Örneğin, A hissesinden 50.000/2TL = 25.000 lot alırsak. Bu A hissesinden elde edeceğimiz temettü geliri yıllık 5.000 TL olur. Böylelikle 50.000 TL 1 sene içerisinde 5.000 TL olur.
Çoğu yatırımcılar kısa dönemde çok kazanmak ister. Fakat kısa dönemde para kazanmak için çok büyük sermayeye sahip olmamız gerekmektedir. Az sermaye ile kısa sürede para kazanmak pek de mümkün görünmemektedir. Elbette istisnaları vardır. Bu yüzden kısa dönemli yatırımcılar hırs kurbanı olurlar ve iş yatırım boyutundan çıkarak oyun boyutuna girer. Bu durum yatırımcı açısından ciddi zararlarla sonuçlanır.
Son olarak eğer profesyonel olarak bu işle uğraşmıyorsanız ve profesyonel olarak bir destek almıyorsanız kesinlikle yüksek meblağlarla borsada yatırım yapmayın. Yatırım yapacağınız miktarı bölerek ara ara alım yapılmalıdır. Örneğin 1 yıl içerisinde borsaya 100 bin TL yatırım yapmak istiyoruz ve her dönemde 25.000 bin TL yatırıyoruz. Yani 3. ayda 25.000, 6. ayda 25.000, 9. ayda 25.000, 12. ayda 25.000 olarak dönemlere ayırırız. Peki neden böyle bir sistem izliyoruz çünkü hissenin fiyatı sürekli aynı kalmıyor düşüyor-artıyor değişiyor. Bir diğer yararı ise hisseyi tanıyoruz. Yani hissenin hangi aylarda nasıl hareket yaptığını anlamaya çalışıyoruz. (Bu sadece tek etken değildir bir çok etken hissenin hareketini etkiler). 3. ayda 2 TL’ye aldığımız hisse 6. ayda 1,8 TL’ye düşebilir. Veya 9. ayda 2,4 TL’ye yükselebilir 12. ayda 2,9 TL olabilir.

 

 

Bir diğer önerim tek bir hisseye yönelmemektir. Bir sektörden bir kaç hisse alınmamalı. Farklı sektörlerden en iyi şirket seçilerek bir portföy oluşturulmalıdır. Örneğin çimento sektöründen B şirketi, tarım sektöründen T şirketi, havayolu şirketinden H şirketi gibi ilk önce sektörler belirlenmeli daha sonra şirket seçimi yapılmalıdır. Peki bunu neye göre yapacağız ? Örneğin Türkiye’de inşaat sektörü devlet tarafından desteklenmektedir. Kentsel dönüşüm ile vergi muafiyetleri gibi bir çok kolaylık şirketlere sağlanıyor. Bununla birlikte Çimento şirketleri de demir-çelik şirketleri de olumlu etkilenir. Geleceği iyi analiz ederek iyi tahminlerde bulunmak borsa da çok önemlidir. Zaten geleceği iyi analiz eden iyi tahminlerde bulunan biri borsada zengin olur.

Yorumlar

yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here